Kas ir labāk – līdzekļi pret kaitēkļiem vai to kodumi?

aizsargāties pret kaitēkļiemIestājoties gada siltajam laika periodam un paaugstinoties temperatūrai, visredzamākajos veikalu plauktos parādās visdažādākie līdzekļi pret kaitēkļiem. Pats par sevi saprotams, ka Latvijas vasara nav iespējama bez odiem un citiem kaitēkļiem, pret ko ir vēlme aizsargāties. Jo tie ne tikai rada diskomfortu, demonstrējot nenogurdināmu entuziasmu kaitinot savu upuri, bet arī atstāj kodumu pēdas, tostarp dažas no tām saglabājas visas dzīves garumā. Ko gan vajadzētu izvēlēties – aizsargāties pret kaitēkļiem vai nē?

Visdabiskākais no visiem aizsardzības veidiem – protams, ka centieni novērst problēmu. Izvairieties apmeklēt mežus vai upju piekrastes, kā arī no citu mitru vietu apmeklēšanas, tādējādi patiešām samazināsies iespēja, ka Jums iedzels kāds ods vai cits kaitēklis. Taču, šāda kardināla aizsardzības metode nav iedarbīga nebūt ne vienmēr. Pirmkārt, odus un citu kaitēkļus var sastapt ne tikai brīvā dabā.

Pat pilsētas iedzīvotāji ir ievērojuši, ka vasaras laikā kaitēkļu aktivitāte ir paaugstināta arī lielpilsētu dzīvojamo namu kvartālos. Un kur nu vēl atvaļinājuma laiks, kad mēs dodamies piedzīvojumu meklējumos uz tālām zemēm… Tādā gadījumā sevišķi būtu jāpievērš uzmanību apkārt lidojošiem odiem, jo svešzemju kaitēkļi ir arī dažādu slimību ierosinātāju izplatītāji, kas nepieradušam organismam var izvērsties īpaši sāpīgi.

Pats par sevi saprotams, ka pirms doties atvaļinājumā uz tālām zemēm, vajadzētu iepazīties ar tur esošajām, visbiežāk sastopamām slimībām un veikt vakcinācijas pret dažādām slimībām, kā ierosinātāji varētu būt šie kaitēkļi. Taču arī vakcinācijas palīdz nebūt ne vienmēr. Lai maksimāli sevi aizsargātu pret nevēlamām sekām, dabiskās aizsardzības metodes nenieka nepalīdzēs – ikviena ceļotāja koferī būtu jāatrodas līdzekļiem pret kaitēkļiem.

Cilvēkiem, kas ir nolēmuši iegādāties ķīmiskus preparātus, kas palīdz aizbiedēt kaitēkļus, priekšā stāv nebūt ne viegls izšķiršanās process. Jo ir daudzi desmiti dažādu ražotāju, kas saviem pircējiem arī piedāvā ne tikai dažādas konsistences, bet arī dažādu sastāvu preparātus.

Protams, dažādi pret kaitēkļiem domātie preparāti atšķiras pēc cenas, tādēļ būtu nepieciešams zināt, vai Jūsu ieplānotais līdzeklis ir tās sakarā iztērētās naudas vērts. Visdārgākie mēdz būt dabīgie (tā sauktie dabas) līdzekļi pret kaitēkļiem. Parasti tie mēdz būt bagātināti ar ēteriskajām eļļām (piemēram, ar citronzāli, kas saskaņā ar priekšrakstiem, palīdz atbaidīt ne tikai odus, bet arī kaitēkļus).

Diemžēl šāda informācija nav apstiprināta. Gluži pretēji, dabīgie repelenti ne tikai palīdz atbaidīt kaitēkļus, bet arī izraisa blakus efektus. Ēterisko eļļu augsta koncentrācija ļoti daudzos gadījumos izraisa alerģiskas reakcijas, kas atainojas izteiktu izsitumu un ādas niezēšanas veidā.

Jebkurā gadījumā, pat ja Jums neparādās alerģija pret noteiktām sastāvdaļām, šāda veida aizsardzības līdzekļus pret kaitēkļiem būtu jāizmanto tikai tādos reģionos, kur nav pārāk plaši izplatītas kaitēkļu pārnēsātu ierosinātāju izraisītas slimības.

Visi pārējie, ķīmiskas bāzes, preparāti tiek ražoti ar dažādām aktīvajām vielām. Vajadzētu uzmanīgi iepazīties ar sastāvā izmantotajiem līdzekļiem un izlasīt šo produkciju iepriekš lietojušo personu atsauksmes, jo ir daži preparāti, kas teicami aizsargā pret kaitēkļiem, tostarp paši izraisa dažādas slimības. Tostarp – dažādas nervu slimības. Un kur vēl dažādas elpvadu slimības, ko var izraisīt šie līdzekļi.

Ilgu gadu garumā zinātnieki pētīja dažādas aktīvās vielas, kas atrodas pret kaitēkļiem domāto līdzekļu sastāvā, un viņu atklājumiem patiešām ir iespējams ticēt. Tika konstatēts, ka visdrošākā aktīvā viela ir pikardīns. Tas ne tikai palīdz aizsargāties pret slimībām, ko ierosina kaitēkļi (tai skaitā arī ērces), bet arī nav vērojama, salīdzinājumā ar citiem repelentiem, tik ļoti izteikts vai kairinošs aromāts.

Tostarp tiek atzīmēts, ka pret kaitēkļiem domātie līdzekļi, kā sastāvā ir pikardīns, retāk izraisa alerģiskas reakcijas, tādējādi tos ir iespējams salīdzinoši droši lietot.

Šī veida līdzekļi nesabojās apģērbu, uz kā tie ir jāuzsmidzina. Tai skaitā, šīs aktīvās vielas iztvaiko no ādas virsmas lēnām, tādējādi efekts saglabājas daudz ilgākā laika periodā, nekā pārējo ķīmisko preparātu lietošanas laikā. Piemēram, līdzeklis, kā sastāvā esošais pikardīns ir vismaz 20% apmērā, aizsargā pret kaitēkļiem 24 stundu ilgumā.

Tādējādi, nebūt ne visi ķīmiskie līdzekļi pret kaitēkļiem ir kaitīgi, taču tos vajadzētu izvēlēties, iepriekšēji rūpīgi izpētot to saturu. Mazgadīgu bērnu vecākiem vajadzētu ar lielāku uzmanību pievērsties šo, pret kaitēkļiem domāto līdzekļu, sastāvdaļu izpētei.

Parasti bērni mēdz būt daudz jutīgāki pret apkārtējo vidi, kā arī viņu imunitāte pret konkrētām ķīmiskām vielām vēl nav izveidojusies, tādēļ, ja Jūs esat izvēlējušies nepiemērotu preparātu, tad mazulim var rasties alerģiska reakcija. Ja Jūs pirmo reizi izmantojat līdzekli pret odiem vai ērcēm, tad to vajadzētu izmēģināt uz neliela ādas segmenta un tikai tad, kad esat pārliecinājušies, ka nav izraisījusies nekāda veida alerģiska reakcija, tad drīkst to lietot arī uz pārējām ķermeņa daļām.

Jāteic, ka pret kaitēkļiem domātu līdzekļu dažādi ražotāji izstrādā arī īpašus, bērniem domātus, preparātus – tajos esošo aktīvo vielu koncentrācijas līmenis mēdz būt zemāks, tādēļ to lietošana ir drošāka. Tādējādi, izvēloties bērniem un pieaugušajiem domātus šāda veida līdzekļus, vajadzētu ņemt vērā arī to lietošanas drošuma apsvērumus.

To ir iespējams panākt izvēloties visiem zināma un uzticama ražotāja produkciju, kā arī pievēršot uzmanību preparāta darbības laikam. Bieži tiek pielaista šāda kļūda – preparāta izvēle norit pēc tā aromāta. Diemžēl, produkta aromātam nav nekā kopīga ar tā iedarbības efektivitāti, savukārt, tā patīkamais aromāts, visticamāk, neaizbiedēs nevienu parazītu.

Leave your comment