Apkures sistēmas – tik pat svarīgs pirkums kā apkures katls!

apkures sistemas

Visbiežāk dzirdam diskutējam par to, kāds tad apkures katls un kāda veida kurināmais būtu piemērots mājai, vai izvēlēties automātisku apkures katlu, vai tomēr ietaupīt naudu un palikt pie klasiskā manuālā apkures katla un tā joprojām. Apkures katls ir svarīgs, lai nodrošinātu siltumu mājā, tomēr tas ir tikai viens no elementiem, kas veido labas apkures sistēmas. Lai panāktu patiešām efektīvu siltuma sadali mājoklī, jādomā plašāk – apkures sistēmu līmenī. Tikai tad iespējams efektīvi izmantot apkures katla ražoto siltumenerģiju.

Apkures sistēmas veido visas palīgierīces, kuras pieslēdz apkures katlam. Tās nodrošina efektīvu siltuma sadalījumu visā mājā, panākot, ka silst ne tikai telpa, kurā ir siltuma devējs, bet arī pārējās. Vienkāršāk sakot, apkures sistēmas nodrošina to, ka siltums caur caurulēm plūst pa visu māju, nevis paliek vienā telpā un pamazām no turienes izplatās uz citām, kā tas ir gadījumā, kad apkurei izmantojam kamīnu vai krāsni. Apkures sistēmas gluži vienkārši ir racionālākais centrālās apkures veids.

Apkures sistēmas sastāv no caurulēm, to sadalītājiem, dažādiem regulatoriem un vārstiem, kas nodrošina kāda siltuma nesēja plūšanu pa sistēmu mājas apsildāmajās daļās. Latvijā visbiežāk par siltuma nesēju izmanto ūdeni, tomēr jāatzīst, ka ir arī daudz efektīvāki siltumneses šķidrumi, kurus izmantot apkures sistēmās. Dažādi specializētie apkures sistēmu šķidrumi pasargā tās no aizsalšanas, novērš koroziju un ilgtermiņā samazina apkures sistēmu uzturēšanas izmaksas.

Svarīga lieta, par kuru jādomā apkures sistēmu plānošanas stadijā, ir dažādo cauruļu un radiatoru izvietojums un kā plānot apkures sistēmu tā, lai tā netraucētu vispārējai santehnikas sistēmai un elektroinstalācijai, jāparedz arī, kas varētu notikt, ja kaut kur plīstu kāda caurule, un sāktu plūst apkures sistēmas ūdens. Ne mazāk svarīgs jautājums ir radiatoru novietojums – tam jābūt loģiskam un jāsaskan ar paredzamajiem mājas siltuma zudumiem un telpu platību.

Ar apkures sistēmas izveidi nevajadzētu sasteigt, jo var gadīties, ka kāda nepārdomāta lēmuma dēļ vienmēr cīnīsies ar vēsumu noteiktā telpā. Tāpēc iesaku sniegt apkures ekspertam iespējami daudz informācijas par mājas projektu, lai nesagaidītu kādi pārsteigumi būvdarbu procesā. Arī mūsmājās ierīkojām apkures sistēmu, un šobrīd vairs par nosalušām kājām neuztraucamies!

Apkures sistēmas alternatīvas

Mūsu platuma grādos iecienītākā izvēle ir malkas apkure. Tas ir ekoloģisks un dabai draudzīgs modelis, kas saistās ar mājīgumu un malkas smaržu. Tomēr, izvēloties šo apkures sistēmu, jāņem vērā, ka tas nenozīmē vien romantisko malkas sprakšķēšanu krāsniņā vai pagalmā glīti saceltas malkas piramīdas. Tas nozīmē arī krietni vien pasvīst! Ar malku nav kā kafejnīcā, kur priekšā liek ko baudāmu un gatavu, bet pašam tik vien kā jāpaceļ roka, lai vīna glāzi pieliktu pie lūpām. Vai zināji, ka malka jāžāvē vismaz 2 gadus? Glītās grēdas būvējam tāpēc, lai malka labi vēdinātos un ātrāk izžūtu – tā nav tikai estētu aizraušanās! Turklāt, ja tiek kurināta mitra malka, sildīšanai paredzētā siltumenerģija tiek izlietota mitruma dēļ, kā rezultātā būtiski samazinās iegūtais siltuma daudzums. Tādā gadījumā kurināt ar malku vairs nav arī ekonomiski izdevīgāki, jo vajadzēs vairāk malkas. Tomēr, ja seko malkas žāvēšanas ābecei, ietaupījums starp citiem apkures katliem būs vislielākais. 

Tiem, kas labprāt pasūta ēdienu ar piegādi uz mājām, novērtēs granulu apkures katla nodrošināto komfortu. Tas nozīmē aizmirst par ņemšanos ap apkuri un papildus darbu! Lai iekurinātu katlu, nav jāsmērē rokas, jādodas uz šķūnīti, jāliek ķerrā malka un jāgādā uz kurtuvi… Un aizmirsti par tām reizēm, kad ziemas salā, trīcošām rokām vēl uz kādas sniega kupenas ķerra aizķērās un malkas katls izbira, bet tev to visu vajadzēja čakli likt atpakaļ! Vai varbūt tās reizes, kad devies pēc malkas, bet ceļā uz šķūnīti paslīdēji uz kādas ledus peļķes pagalmā un ieguvi uz pēcpuses pamatīgu zilumu! Noteikti neesmu vienīgā, kurai ar malkas sagādāšanu saistās šādi stāsti! Ar granulu apkuri gan viss norit vienkārši un bez zilumiem! Tik vien kā savā telefonā jānospiež podziņa, bet katls iekuras pats! Ir pat katli ar automātisku granulu padevi, kas nozīmē, ka nevajadzēs to uzpildīt. Bet pat modeļi, kuros granulas jāieber reizi nedēļā vai divās, pārāk lielas pūles neprasa. Turklāt var izvēlēties katlu ar iebūvētu termostatu – tas nozīmē, ka nebūs pat jāseko līdzi tam, kad vēlreiz kurināt. Tiklīdz temperatūra noslīd zem uzstādītās, tas automātiski aizkuras. Tādā veidā automātiski iespējams nodrošināt optimālo telpu temperatūru, pašam pat nepārslidinot pār telefona ekrānu pirkstiņu! 

Visbeidzot, pastāv iespēja apsildīt māju, izmantojot atjaunojamos enerģijas resursus. Zemes siltumsūknis ir viens no ilgtspējīgākajiem apkures veidiem. Tā uzstādīšana gan izmaksās krietni vien vairāk kā malkas vai granulu apkure, tomēr rezultātā rēķinu summa tiks samazināta pat līdz 75%. Arī tā uzstādīšana būs krietni vien sarežģītāka un pamatīgi nāksies izrakņāt pagalmu. Toties pēc visiem darbiem nemaz nevarēs neko manīt un mauriņu varēs izmantot apstādījumiem vai dārza ballītēm it kā nekādu trubu dziļumos nebūtu. Tā uzstādīšanas izmaksas ir aptuveni no 4 000 – 7 000 euro. Turklāt zemes siltumsūknis ir videi draudzīgākais risinājums – tā dēļ netiek izcirsti meži un atmosfērā nenonāk vielas, kas veicina piesārņojuma veidošanos. Saimniekam tas nozīmē arī krietni mazākus satraukumus par ugunsrisku – uzstādot zemes siltumsūkni, nekas nekuras! 

Starp citu. pēdējos gados arvien aktīvāk tiek pacelts jautājums par mūsu ietekmi uz vidi un ekosistēmu, ņemot vērā globālo sasilšanu un dažādu dzīvnieku sugu izmiršanu, kuru piedzīvojam gadu no gada. Eiropas Savienībā tiek diskutēts par to, kā no malkas apkures pāriet uz draudzīgākiem apkures veidiem. Izrādās, ka malkas kurināšanas laikā atmosfērā nonāk vielas, kas nebūt nav videi tik labvēlīgas, bet gan veicina piesārņojumu! Granulu apkures negatīvā ietekme jau ir krietni mazāka kā malkas apkures gadījumā. Toties atjaunojamās enerģijas izmantošana – tā ir izsapņotā nākotne. Iesaku painteresēties par iespējām saņemt Eiropas fondu finansējumu nomainot apkures sistēmu, jo noteiktā laika periodā plānots piešķirt līdzfinansējumu, lai veicinātu apkures sistēmu nomaiņu Eiropas iedzīvotāju, tajā skaitā, Latvijas iedzīvotāju, vidū. Ja mājās izmantotā krāsns ir veca un nolietota, tās nomainīšanā neesi ieinteresēts vien Tu, bet gan visa Eiropas komisija un mūsu planētas ekosistēmas daudzveidība! 

Leave your comment