Apkures sistēmas – tik pat svarīgs pirkums kā apkures katls!

apkures sistemas

Visbiežāk dzirdam cilvēkus diskutējam par to, kāds tad apkures katls un kāda veida kurināmais būtu piemērots mājai, vai izvēlēties automātisku apkures katlu, vai tomēr ietaupīt naudu un palikt pie klasiskā manuālā apkures katla un tā joprojām. Apkures katls ir svarīga, lai nodrošinātu siltumu mājā, tomēr tas ir tikai viens no elementiem, kas veido labas apkures sistēmas. Lai panāktu patiešām efektīvu siltuma sadali tavā mājoklī, jādomā plašāk – apkures sistēmu līmenī. Tikai tad varēsi efektīvi izmantot apkures katla ražoto siltumenerģiju.

Apkures sistēmas veido visas palīgierīces, kuras pieslēdz apkures katlam. Tās nodrošina efektīvu siltuma sadalījumu visā mājā, panāk ka silst ne tikai telpa, kurā ir siltuma devējs. Vienkāršāk sakot, apkures sistēmas nodrošina to, ka siltums caur caurulēm plūst pa visu māju, nevis paliek vienā telpā un pamazām no turienes izplatās uz citām, kā tas ir gadījumā, kad apkurei izmantojam kamīnu vai krāsni. Apkures sistēmas gluži vienkārši ir racionālākais centrālās apkures veids.

Apkures sistēmas sastāv no caurulēm, to sadalītājiem, dažādiem regulatoriem un vārstiem, kas nodrošina kāda siltuma nesēja plūšanu pa sistēmu mājas apsildāmajās daļās. Latvijā visbiežāk par siltuma nesēju izmanto ūdeni, tomēr jāatzīst, ka ir arī daudz efektīvāki siltumneses šķidrumi, kurus izmantot apkures sistēmās. Dažādi specializētie apkures sistēmu šķidrumi pasargā tās no aizsalšanas, novērš koroziju un ilgtermiņā samazina apkures sistēmu uzturēšanas izmaksas.

Svarīga lieta, par kuru jādomā, apkures sistēmu plānošanas stadijā, ir dažādo cauruļu un radiatoru izvietojums, un kā plānot apkures sistēmu tā, lai tā netraucētu vispārējai santehnikas sistēmai un elektroinstalācijai, jāparedz arī, kas varētu notikt, ja kaut kur plīstu kāda caurule, un sāktu plūst apkures sistēmas ūdens. Ne mazāk svarīgs jautājums ir radiatoru novietojums – tam jābūt loģiskam un jāsaskan ar paredzamajiem mājas siltuma zudumiem un telpu platību.

Noteikti nesasteidz apkures sistēmu izveidi, jo var gadīties, ka kāds nepārdomāta lēmuma dēļ, vienmēr cīnīsies ar vēsumu kādā telpā. Sniedz apkures ekspertam iespējami daudz informācijas par mājas projektu, un nebūs jāuztraucas par aukstām kājām!

Leave your comment