Breitling rokaspulksteņi – zīmols ar senu vēsturi

breitling rokaspulksteņi

Iespējams, arī tu kaut reizi dzīvē esi dzirdējis par slavenajiem Šveices rokaspulksteņiem un to augsto kvalitāti. Un ja arī neesi, šodien pastāstīšu par vienu no tiem – Breitling. Tas jau vairāk nekā 100 gadus turpina izgatavot laikrāžus, kas maina veidu, kādā uztveram rokas pulksteņa sniegtās iespējas. Tos iecienījuši daudzi cilvēki visā pasaulē, tie pat parādījušies kino – piemēram, vienā no Džeimsa Bonda filmām ar tā palīdzību slepenais aģents nozog atombumbas. Šis piemērs diezgan precīzi ilustrē zīmolam tik raksturīgo tiekšanos pēc īpašu funkciju pielietojuma.

Kāda ir leģendārā brenda vēsture? Kāpēc to turpina izvēlēties pasaules ietekmīgākie cilvēki? Vai tā ir tikai augstākās modes tendence un kaprīze jeb mirdzošie dimantiņi apslēpj kādus tikai tā nēsātājam zināmus noslēpumus? Šos un citus jautājumus apskatīšu raksta turpinājumā, jo arī mani interesēja noskaidrot, kāpēc starp citiem rokaspulksteņiem vajadzētu dot priekšroku tieši Breitling. Bet par visu pamazām.

Lai arī Šveices rokas pulkstenis apkārtējiem daudz pasaka par tā nēsātāja dzīves līmeni un ir zināms kā labklājības un statusa acīmredzams rādītājs, papildus elegantajam dizainam, sarežģītajam mehānismam un precīzajam laikam tas var palīdzēt arī citās, nebūt ne tik ikdienišķās dzīves situācijās.

Kā noskaidroju, tieši miljonos mērāmās investīcijas mehānismu pilnveidošanā ir viens no būtiskākajiem Breitling cenu veidojošajiem faktoriem. Ekskluzīvā zīmola labā strādā speciāls departaments, kura galvenais uzdevums ir veikt pētījumus un eksperimentus, lai realizētu drosmīgas ieceres un paplašinātu pulksteņa pielietojuma potenciālu. Viss sākas ar ideju, un tad gaišākajiem prātiem zinātnē un mehānikā jāpārvērš īstenībā vēl šķietami neiespējamais.

Breitling superspējas

Breitling rokaspulksteņi lepojas ar īpašu kolekcijas izlaidumu astronautiem – to raksturo 24 stundu ciparnīca ar sevišķi smalku mehānismu. Vai tā bija tikai tehniska iegriba? Ne gluži – jo kosmosā nav iespējams atšķirt dienu no nakts, tāpēc iedalījums 12 stundās kosmonautam nebūt nesniedz tik nepieciešamo izjūtu par dienas ritējumu. Tā kā kosmosā visu laiku kosmonauts redz vienīgi tumšas debesis un zvaigznes, 24 h ciparnīcas izveidošana bija nozīmīgs solis tuvāk komfortablai apjausmai par laika nomaiņu. Turklāt Breitling bija 1. hronogrāfs kosmosā.

Taču par galveno Breitling pārsteidzošo funkciju, kuru nebaidos nodēvēt par superspēju, ir pulkstenī iebūvētais radio raidītājs, ar kura palīdzību iespējams uztvert pulksteņa nēsātāja atrašanās koordinātas. Breitling Emergency izglābis dzīvību vairākiem desmitiem to nēsātāju. Nonākot situācijā, kas apdraud dzīvību, nepieciešams nospiest attiecīgo pogu, kas iedarbina drošības mehānismu – Breitling uzsāk dzīvības glābšanas procedūru. Tiesa, par nepamatotu briesmu signāla raidīšanu draud bargs sods. Tas paredzēts tikai tiešām izšķirošām dzīvības un nāves situācijām.

2003. gadā šo funkciju iedarbināja 2 britu piloti, kas avaŗēja ar helikopteru Antarktikā. Tika saņemtas atrašanās koordinātas un viņi tika izglābti. Tieši šis ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc šie pulksteņi ir iecienīti aviācijas nozarē.

Taču šī paša iemesla dēļ tos iecienījušas arī sabiedrībā zināmas personības (Breitling valkā, piemēram, Brūss Viliss, Breds Pits, Leonardo di Kaprio un Džons Travolta) – tā kā viņiem pastāv daudz augstāks risks kļūt par laupītāju upuriem, šāda dzīvības glābšanas funkcija ir zelta vērtē un var noderēt iespējami bīstamā situācijā. Augstāka iespēja krist kabatzagļu un paparaci nežēlastībā noteikti ir vienas no ēnas pusēm, ar kurām nākas sadzīvot slavenībām, bet tomēr – tāpēc ir gan miesassargi, gan Breitling.

Breitling zīmola vēsture – no kabatas līdz rokas pulksteņiem

Leons Breitlings bija prasmīgs pulksteņmeistars, kurš darināja ne tikai pulksteņus, bet arī inteliģentus mērinstrumentus. Īsā laikā viņa inovatīvie kabatas pulksteņi ieguva plašu popularitāti, radot kompānijai ļoti labu reputāciju.

Breitling uzņēmuma dibinātājs sākotnēji fokusējās uz hronogrāfu darināšanu, jo tolaik tie bija ļoti pieprasīti gan industriālajā, militārajā, zinātnes un arī sporta nozarē. 1889. gadā Leonam tika piešķirts patents vienam no modeļiem, kas ar savu spīdīgo dizainu un salīdzinoši vienkāršoto, taču precīzo darbību apsteidza konkurentus.

Kad 1914. gadā Breitling izveidotājs devās aizsaulē, ģimenes biznesu pārņēma viņa dēls Gastons. Viņam piemita tas pats jaunrades gars, kā arī interese par hronogrāfiem, kuru viņš pierādīja, 1915. gadā radot pirmo ar roku liekamo hronogrāfu. Pēc 12 gadiem Gastons negaidīti nomira. Viņa dēls Villijs, kuram tobrīd bija tikai 14 gadu, nebija pietiekami vecs, lai turpinātu šo atbildīgo darbu, tādēļ nākamos 5 gadus kompāniju vadīja komanda, kas tika piesaistīta no ārpuses.

1952. gadā Breitling atkal satricināja pulksteņu tirgu, radot ikonu, kura tika nosaukta par Navitimer, ietverot divus vārdus – navigation (navigācija) un timer (taimeris). Tas kļuva īpaši iecienīts daudzu pilotu, aviosabiedrību un lidaparātu ražotņu vidū.

1953. gadu beigās Villijs cīnījās ar veselības problēmām, bet viņa dēli – Gregorijs un Alains, vēl bija pārāk jauni, un nezināja, ar ko saistīt savu nākotni. Villijs nolēma doties pelnītā atpūtā, un 1979. gadā pārdeva uzņēmuma daļas kopā ar zīmola vārdu un pulksteņu modeļiem uzņēmējam Ernestam Šneideram, kurš bija ne tikai pulskteņmeistars, bet arī pilots. Viņa ģimene uzņēmās rūpes par Breitling leģendāro zīmolu līdz pat 2017. gadam.

Kad 1982. gadā uzņēmums tika reģistrēts kā Breitling Montres SA, tā galvenā mītne tika pārcelta Grenčnu. Tika nosvinēta zīmola 100. gadadiena un 1984. gadā tika laiks klajā pilnīgi pārveidots Chronomat modelis (viena no populārākajām kolekcijām).

2017. gadā Breitling zīmols kļuva par daļu no CVC Capital Partners, un tā paša gada jūlijā par uzņēmuma izpilddirektoru kļuva Džordžs Kerns. Līdz tam viņš jau bija aktīvi darbojies rokaspulksteņu industrijā, tādēļ atzina, ka turpinās godāt leģendārā zīmola tradīcijas, kuru sākums meklējams tālajā 1884. gadā.

Kāpēc izvēlēties Breitling?

Vēlreiz atgriežoties pie sākumā uzstādītā jautājuma (pēc tam, kad iepazīta gan Breitling vēsture, gan vieni no ievērojamākajiem zīmola tehnoloģiskajiem sasniegumiem), nevaru noliegt – šis rokas pulkstenis varētu būt piemērots cilvēkiem ar ļoti specifisku dzīves veidu. Tiem, kas dzīvo tuvāk Ziemeļpolam, piemēram, Svalbāras salā, kur pamīšus mainās mūžīgā diena ar ziemaļblāzmas apmirdzēto polāro nakti, vai tiem, kas vēlas ceļot uz šīm zonām, 24 h Breitling ciparnīca būtu ērts risinājums, lai orientētos laikā vienkāršāk un ērtāk.

Tāpat arī Breitling ir labākā izvēle tiem, kas ir bieži lidotāji, kuģotāji vai kuru dzīvesveids vai stāvoklis sabiedrībā pakļauj zināmām briesmām. Lai gan nevaru noliegt, ka apdraudējuma riskam pakļauts ikviens un tas var uzglūnēt visdažādākajos veidos. Ja nu šo briesmu brīdī nav pieejams telefons, tad Breitling noteikti arvien vēl būs ap roku. Tas ir kā personīgais miesassargs, kas nekad nesnauž. Aiz maģiskās Breitling pogas turklāt slēpjas vesela glābšanas vienība, kas noteiktajā situācijā operatīvi organizēs glābšanas pasākumus.

Arī tiem, kuru profesijā svarīga katra minūte un precīzs laiks, Breitling būs rokaspulkstenis, kas atmaksāsies. Kā jau Šveices laikrādis tas izceļas ar augstāko laika mērīšanas precizitāti. Sevišķi svarīgi tas ir aviācijā, lidmašīnām paceļoties un nolaižoties. Profesijās, kur drošība atkarīga no precīza laika noteikšanas, šāds pulkstenis, iespējams, pat ir nepieciešamība.

Tiem, kuriem Breitling īpašās funkcijas nebūt neliekas tik aktuālas, izvēle par labu kādam no šī brenda laika rādītājiem varētu krist tā ekskluzivitātes, kvalitātes un atpazīstamības dēļ. Tas ir smalks roku darinājums, veidots no īstiem dārgakmeņiem un dārgmetāliem – augstvērtīgie materiāli un ieguldītais darbs, kas mērāms vairākos mēnešos, tos paceļ krietni virs fabriku lentu saražoto pulksteņu vērtības. Turklāt tā ir droša investīcija un aksesuārs, kuru ar lepnumu nodot mantojumā nākamajām paaudzēm.

Arī man nebūtu iebildumu pasūtīt tieši Breitling Emergency. Sajūta, ka mani izglābs kritiskā situācijā, ja to palūgšu, ir kā vēl viena dzīvības apdrošināšanas polise. Tas palīdz sagatavoties potenciāliem riskiem un dzīvot ar lielāku sirdsmieru. Ja man būtu bērni, es vēlētos viņiem uzdāvināt tieši šādu rokaspulksteni, izvēloties to starp pārējiem zīmoliem. Visvairāk gribas novēlēt saviem mīļajiem un tuvajiem, lai viņi būtu drošībā – un šāds rokas pulkstenis būtu viens no veidiem, kā par to parūpēties.

Un ja man kāds rūp tā ļoti, ļoti un ir sirdij dārgs, zem Ziemassvētku eglītes iesaiņots Breitling Emergency to izteiktu vairāk kā simtiem vārdu.

Lai arī tas izklausās pēc, iespējams, pārlieku raižpilnas mātes,  šāds rokas pulkstenis, manuprāt, tā nēsātājam ir kā atgādinājums ne vien par laika, bet arī savas dzīvības vērtību – un sevi būs sargāt un glabāt, lai nodzīvotās minūtes būtu izlietotas jēgpilni, skaistiem miera un labsajūtas mirkļiem. Un ja kāda vieta vai cilvēki sniedz nemieru – ap locītavu apliktais Breitling atsauks atmiņā, ka šādās situācijās ilgi nevajag uzkavēties, bet gan ļauties sevi no tām aizvest tālāk, ja ne Breitling glābšanas vienībai, tad pašam savām kājām.

Un arī šo gudrību es vēlētos uzdāvināt saviem bērniem līdz ar Breitling pulksteni.

 

 

Leave your comment