Dakstiņi – segums, ko novērtēs ikvienas mājas saimnieks

dakstiņiAplūkojot ēku, cilvēki parasti vispirms pievērš uzmanību tās kopējam izskatam un pēc tam ievēro detaļas – fasādi, durvis, logus un, protams, jumtu. Jumtam ir vairākas funkcijas, taču galvenās no tām noteikti būtu rūpes par drošību un komfortu, kā arī skaista un vienota ēkas kopējā izskata radīšana. Viens no jumta segumiem, kas spēj nodrošināt ne tikai šīs, bet arī dažādas citas vērtīgas funkcijas, ir dakstiņi. Kas par tiem būtu jāzina?

            Kā izrādās, vairums ēku Rietumeiropas un arī citās valstīs jau daudzus gadus klāj tieši keramiskie jeb māla dakstiņi vai, atsevišķos gadījumos, arī betona dakstiņi. Dakstiņi sevi ir pierādījuši, attaisnojot pat prasīgāko māju īpašnieku cerības, tādēļ nav pārsteigums, ka daudzi cilvēki mūsdienās apsver tieši šī jumta seguma izvēli.

            Kas raksturo dakstiņu jumtu?

Viens no svarīgiem aspektiem, kas jāpiemin, ir komforts. Daudzi cilvēki uztraucas par to, vai jumta segums būs pietiekami kluss, proti, absorbēs dažādus trokšņus, kas nāk no ārpuses. Ja ēkai ir metāla jumts, tie, kas dzīvo ēkas otrajā stāvā, lietus, krusas un spēcīga vēja laikā, visticamāk, jutīs diskomfortu, jo lietus lāses un krusa skaļi sitīsies pret metālu. Savukārt dakstiņi veiksmīgi apslāpē dažādus trokšņus, nodrošinot patīkamu vidi mājas iekšienē.

Vēl viens faktors, kas palīdz rūpēties par komfortu, ir dakstiņu termoregulācijas spējas. Tās izpaužas sekojoši – neatkarīgi no tā, vai ārā būs sals vai svelme, jumta segums parūpēsies par to, lai telpās tiktu nodrošināta komfortabla temperatūra un atbilstoša ventilācija, lai neuzkrātos mitrums.

Jāpiezīmē, ka dakstiņi sava svara dēļ paaugstina arī ēkas drošības līmeni, jo tie vienmērīgi izklājas pa visu jumta virsmu, tādēļ arī nav zonu, uz kurām tiktu likts lielāks spiediens, kā tas ir situācijās, kad sniegs sakrājas uz jumta.

Dakstiņu vērtību paaugstina to ilgais kalpošanas laiks. Izvēloties māla dakstiņus, var droši teikt, ka tie kalpos vairāk nekā vienai paaudzei, jo vidēji tie savu funkciju pilda vismaz 100 gadu. Betona dakstiņi ir lētāki, taču to mūžs tāpat ir garš, vismaz 50 gadu.

Vēl viens faktors, kas daudzus māju īpašniekus biedē, ir dakstiņu cena. Pierasts, ka šo jumta segumu var atļauties tikai turīgi namu īpašnieki. Taču mūsdienās tā nebūt nav. Betona dakstiņš nu ir gandrīz vienādā cenā ar savu lielāko censoni, metāla jumtu. Dažbrīd pat metāla jumtam esot dārgakam. Turklāt jāatceras, ka dakstiņu kalpošanas laiks ir manāmi ilgāks. Tāpēc, pirms izdari galīgo izvēli, rūpīgi izsver visus iespējamos faktorus.

Leave your comment