Darba sludinājumi un kas jāzina bezdarbniekam

2020. gads parādīja, ka arī pelnošākās un stabilākās nozares var tikt sašūpotas. Darbs birojā izrādījās daudz nedrošāks pat par mākslinieka profesiju. Radošos projektus iespējams virzīt vidažādākajos formātos, nav obligāti nepieciešama piesaiste vienam uzņēmumam. Taču kā ar firmu, kas pamatā nodarbojas, piemēram, ar loģistiku? Jebkurš vecāks izjūt sirdsmieru par savu atvasi, kas tajā darbojas, zinot augsto atalgojuma līmeni šajā sfērā. Tomēr lielai daļai šajās zelta raktuvēs tas pērnajā gadā nozīmējis bankrotu.

Šī ir tā reize, kad pat šķietami nedrošāko profesiju pārstāvji varējuši parādīt pigu savas izvēles apšaubītājiem – pat mācoties tādā programmā kā drāmas un teksta studijas, iegūtās dramaturga prasmes lieti noder digitālā mārketinga sfērā, kas attīstās uz urrā. Digitālās, datorprasmes un radošās spējas ir aspekti, kuros vērts ieguldīt, jo kā vēsta nākotnes iespēju zinātnieki jeb futurologi – darba sludinājumi Latvijā un visā pasaulē turpmāko desmitgažu laikā vēlamo kompetenču klāstā iekļaus tieši to.

Darba sludinājumi ir lasāmviela, kuru visbiežāk piedēvējam bezdarbniekiem – šī ir grupa, kurai jaunu ienākumu gūšanas iespējas ir visaktuālākās. Tomēr ir vēl arī tie citi, kuri vēlas nomainīt esošo darba vietu, jo cer atrast ko labāku.

Jāteic, ka darba sludinājumu portāli ir vietnes, kuros vērts laiku pa laikam pasērfot jau vidusskolā – tas sniegs uzskatāmu priekšstatu par darba prasībām un atalgojuma līmeni visdažādākajās sfērās. Turklāt papildus piestrādāt var jau pēdējo vidusskolas klašu skolēni – interese par patstāvīgu ienākumu gūšanu būs labs veids, kā jaunajam cilvēkam agri iemācīties spēju uzņemties atbildību par savu likteni.

Kā nopelnīt vairāk par bezdarba pabalstu?

Bezdarbniekiem, pirmkārt, jāzina, ka bezdarbnieka statuss nenozīmē aizliegumu strādāt kā pašnodarbinātajam un saņemt papildus ienākumus, kas nepārsniedz 430 EUR. Kamēr darba sludinājumi neuzrāda neko pārliecinoši vilinošu, papildus piestrādāšana kā pašnodarbinātajam var būt labs veids, kā izmēģināt jaunas ienākumu gūšanas iespējas. Galvenais atcerēties – ja ienākumi pārsniedz 430 EUR, bezdarbnieka statuss tiek zaudēts, turklāt jau lielāks procents būs jāmaksā nodokļos.

Ir darba sludinājumi, kuros jau pašā darba piedāvājuma tekstā tiek minēts, ka uzņēmums nodrošina autoratlīdzību. Šādus gabaldarbus piedāvā, piemēram, tulkošanas biroji vai digitālā mārketinga aģentūras. Tāpat šādā veidā var gūt ienākumus pasniedzot kādas svešvalodas privātnodarbības vai kaut pašam ievietojot darba sludinājumu un piedāvājot citiem privātu mājokļa tīrīšanas servisu vai jebkuru citu pakalpojumu, kas varētu būt noderīgs un par ko cilvēki varētu būt gatavi maksāt naudu.

Reģistrēšanās pašnodarbinātā statusā paver iespējas brīvam iztēles lidojumam. Tas var būt pirmais solis pretim savam biznesam. Varbūt kūciņu un dažādu saldumu gatavošanas hobijs var pārtapt svētku galdu sagatavošanā citiem? Bet varbūt austrumniecisko recepšu kaislība – pasūtījumu piedāvāšanā draugiem un paziņām, kas par jauno, mājās gatavotā ēdiena biznesu, savukārt, pastāstīs tālāk arī citiem?

Tā var būt šūšana, lāpīšana, koku karošu grebšana, māla podu taisīšana, gleznu pārdošana, mēbeļu restaurācija, ēstagatvošanas meistarklases – pašnodarbinātais ir pats savas laimes un darba kalējs. Atliek tikai savu piedāvājumu publicēt vietnēs, kur par to uzzinās citi – padalīties var gan savu sociālo tīklu profilā, gan atbilstošā grupā izveidot ierakstu, kā arī publicēt reklāmu sludinājumu portālā.

Lai iegūtu pašnodarbinātā statusu, tas jāreģistrē vid.gov.lv mājaslapā. Kā to izdarīt, to jau smalkāk pastāstīs operators otrā klausules galā. Taču tāpat nevajadzētu aizmirst, ka reizi ceturksnī jāsniedz ziņas par saviem ienākumiem un jāsamaksā nodoklis. Ja ienākumi nepārsniedz 430 EUR, jāveic vien obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas 5% apmērā. Turklāt no pirmajiem 50 EUR gadā 5% iemaksas var neveikt.

Kā bezdarbnieks vēl var piepelnīties?

Darba sludinājumi nereti piedāvā dažādus sezonas darbus. Arī bezdarbniekam tas var būt viens no veidiem, kā nopelnīt vairāk. Bezdarbniekam gan ir ierobežojums – sezonas darbus var strādāt bez pārtraukuma laika periodā līdz 2 mēnešiem. Jāņem vērā, ka par periodu, kurā tiek saņemta alga par sezonas darbu, bezdarba pabalsts skaitīts netiek. Tāpēc, pirms pieņemt šādu darba piedāvājumu, jāpārliecinās, ka peļņa būs lielāka par pabalstu.

Šādi bezdarbnieks var turpināt piepelnīties līdz mirklim, kad darba sludinājumi beidzot piedāvā kādu ilgtermiņa sadarbības piedāvājumu. Pēc nostrādātajiem 2 mēnešiem jāizlaiž vismaz 1 diena – tad var atkal mesties sezonas darbos. Šāda shēma palīdz saglabāt drošības sajūtu, ka mirklī, kad sezonas darbs beidzas, nezudīs pamats zem kājām un stabili ienākumi saglabāsies.

Bezdarbs – atspēriens karjerā?

Pārlapojot darba sludinājumus, iespējams, bezdarba laikā iemirdzas acis un ieinteresē pavisam jauna sfēra, kurā iepriekš nekad nav strādāts, taču gribētos izmēģināt savas spējas. Ne jau katrs būs gatavs tādēļ sasparoties vēl vienam bakalauram vai maģistram, bet arī tā ir viena no alternatīvām, kas ļautu būvēt labāku nākotni. Katrā ziņā arī esošajā profesijā var noderēt jaunu prasmju apguve, kas ļautu uzņemties papildus darba pienākumus un sniegt kompānijai lielāku pievienoto vērtību.

Nodarbinātības valsts aģentūra piedāvā iespēju apmeklēt karjeras konsultantu, kas var palīdzēt saprast, kādi kursi būtu vispiemērotākie, lai sasniegtu savu karjeras mērķi. Taču nav obligāti jābūt bezdarba statusā, lai šo iespēju izmantotu. Sevišķi noderīgi tas būs skolniekiem, kas vēl nav izlēmuši, ko studēt tālāk, kā arī visiem tiem, kas nav atraduši savu lielo aizraušanos un jūtas kā vēja dzenātas lapas…

Bezdarbniekiem tiek piedāvāta iespēja apgūt kursus savas kvalifikācijas celšanai. Tā var būt, piemēram, iespēja apgūt kādu jaunu valodu, kam nekad iepriekš nav bijis laika. Ne velti saka, ka svešvalodas paver jaunas durvis – tās ne vien ļauj pasauli redzēt plašāk un iepazīt jaunu kultūru, bet arī nāk par labu smadzenēm un ļauj vingrināt atmiņu. Taču tas var nozīmēt arī plašākas karjeras perspektīvas nākotnē – darba sludinājumi bieži vien to apstiprina. Nereti papildus noteiktam grādam jāprot arī kāda valoda. Ir vēl dažādi citi kursi, kurus apmeklēt, piemēram, grāmatvedības, lietvedības, utml. 

Kursu klāsta piedāvājums var mainīties – tāpēc jānoskairdo visas iespējas. Pēc kursu beigšanas bezdarbnieks, nokārtojot atbilstošu kvalifikācijas eksāmenu, saņem profesionālās kvalifikācijas apliecību. Tas nozīmē, ka bezdarbīgais mājsēdes laiks vainagosies ar jaunām aroda iespējām!

Vēl viens motivējošs bonuss – par kursu apmeklēšanu bezdarbnieks saņem samaksu, kā arī var pieteikties transporta izdevumu segšanai. Tāpēc jaunu zināšanu apguve bezdarbnieka statusā var izrādīties kā vēl viena iespēja gūt papildus ienākumus.

Pieejami kursi, kuru ilgums ir līdz 2 mēnešiem – bezdarba periodā var iziet 2 šāda veida kursus. Savukārt, lai iegūtu sertifikātu par jaunu specialitāti vai iegūtu kvalifikāciju, kursi var ilgt pat 8 mēnešus. Labā ziņa ir tā, ka kursus iespējams pabeigt arī gadījumā, ja darba sludinājumos izdevies atrast jaunu darbu.

Turklāt visiem, kas reģistrējušies NVA, iespējams piedalīties dažādos konkurētspējas paaugstināšanas pasākumos – pieejams plašs semināru un lekciju klāsts. Šie kursi ir dažāda garuma – 1 līdz 4 dienas. 

Ko vēl var darīt bezdarbnieks?

Dīkstāves un mājās sēdēšanas laiks var kļūt par iespēju atgriezties pie sevis un savām vērtībām, strādāt ar sevi, lasīt vairāk grāmatu. Nereti saspringtajā darba ikdienā cilvēks sevi tik daudz noslogo, ka neatliek laika pat ieelpot svaigu gaisu. Šis ir laiks, kad izbaudīt dabas skaistumu – aizbraukt uz jūru vai mežu. 

Tā var būt arī iespēja pievērsties fiziskām aktivitātēm. Varbūt jau sen neesi skrējis? Šobrīd vairs nebūs attaisnojumu, lai neapautu sporta apavus un nedotos nelielā skrējienā. Ja skriešana neiet pie sirds, varbūt ir kas cits, kas tevi uzrunā? Dejošana, aerobika vai nūjošana, piemēram? Katram bezdarbniekam jāatrod savs veids, kā produktīvi izmantot pēkšņi tik brīvo laiku, piepildot to ar jēgpilnām aktivitātēm vai vismaz iespēju uzlādēt tukšās baterijas, beidzot pienācīgi atpūšoties.

Vēl viena neatņemama bezdarbnieka dzīves sastāvdaļa ir CV veidošana. Atsaucoties uz darba sludinājumiem, CV ieteicams ne vien norādīt savu darba pieredzi un iegūto kvalifikāciju, bet atsevišķu sadaļu veltīt hobijiem – sevišķi jau tad, ja kādas no prasmēm, kas apgūtas brīvajā laikā, var noderēt izraudzītajā amatā. Šāda nianse turklāt ļaus izcelties uz citu fona un darba devējs novērtēs, ka piedomāts pie detaļām. Tiesa, šeit jāuzmanās no liekvārdības – ar darbu nesaistītu hobiju uzskaite var tikt uztverta kā tukša muldēšana.

Ja vēl neesi ķeries pie darba sludinājumu caurskatīšanas un CV būvēšanas, tad varbūt ir laiks pieteikties karjeras konsultācijai un saprast – kas tad īsti ir tas, ko es vēlos? Jo arī tās ir vienas no pārdomām, uz kurām vedina bezdarbnieka statuss – ne jau vienmēr vajag ķert pirmo iespēju, kas pagadās, vislielāko gandarījumu un laimi bieži vien sniedz apzināta izvēle darīt to, ko patiesi vēlamies. 

Jā, dzīve ir dzīve, un tulpju pļavās varam atrasties tikai tulpju ziedēšanas sezonā. Tomēr vienmēr ir kaut kas, ko varam darīt, lai vairotu iespējas īstenot mūsu aicinājumu un piepildītu ikdienu ar nodarbēm un lietām, kas mums patiesi ir sirdij tuvas. Un ja tas saistās ar tulpju mīlēšanu, nesezonā pie sienas var piekārt kādu tulpes attēlu. ( :

Un tagad – atgriezies pie darba sludinājumiem! Kurš no tiem uzrunā Tevi? Tā tad arī varētu būt meklētā atbilde, kādā karjeras virzienā gribētos doties. Tik vienkāršā intereses sajūta tik labi mums to pasaka priekšā. Pēc tam apdomā – kāpēc tas mani uzrunā? Tikai noskaidrojot motīvus, varam secināt, vai interese dzimst no mūsu patiesās būtības. 

Vēl viens vērtīgs jautājums, kuru uzdot, lai saprastu, kurš ir īstais darba sludinājums, ir sekojošais:”Iedomājies, ka Tava finansiālā situācija ir atrisināta un par naudu nav jāsatraucas. Kas būtu tas, ko Tu darītu?”

Leave your comment