Dūmvadi – kā kopt?

rgj.lv dūmvadiDūmvadi pilda vairākas funkcijas – ne tikai tas ir apkures sistēmas viens no būtiskākajiem elementiem, bet arī ventilācija sistēmas sastāvdaļa, ja būvējot māju dūmenim ir piešķirta šāda funkcija. Dūmvadi, to kalpošanas laikā, ir pakļauti ļoti augstai temperatūrai un dažādu gāzu iedarbībai, kas gadiem ejot, tos bojā un ir risks sabrukt un pat aizdegties. Ņemot vērā to, ka skurstenis tiek paredzēts jau mājas projektā, tad vairumā ēku, tas stāv jau no mājas uzbūvēšanas brīža, kas bieži vien var būt pat vairāki simti gadu. Šis ir viens no iemesliem kādēļ skurstenis ir jākopj un jātīra regulāri, lai izvairītos no avārijas situācijām.

Padomi kopšanā.

Laiku pa laikam ir ieteicams kurināšanai izmantot apses malku. To var darīt tad, kad laukā  gaisa temperatūra ir nedaudz augstāka, jo apses malkai nav tik liela siltuma atdeve kā citiem kokiem, taču dūmi, kas rodas degot apses malkai, tīra skursteni. Dūmvadā nedrīkst būt plaisas un spraugas, bet Ja tomēr tās ir radušās, tad šie bojājumi uzmanīgi jāaiztaisa ciet, izmantojot javu. Pirmais rādītājs tam, ka dūmvadam ir neieciešama tīrīšana, ir tas, ka skurstenis sāk dūmot un ir samazinājusies vilkme. Vilkme parasti samazinās brīžos, kad skurstenī ir sakrājušies pārāk daudz sodrēji. Skursteni iesaka tīrīt vismaz dažas reizes gadā, ja apsildāt mājokli ar parastajām malkas krāsnīm un kamīniem, bet ja kurināšanai izvēlaties dažādus apkures katlus, tad tīrīšana jāveic biežāk.

Apkures sistēma.

Apkures sistēmai ir ļoti liela nozīme dūmvadu ekspluatācijā. Caur dūmvadu tiek novadītas gāzes, kurām nav paredzēts atrasties telpā, tā iemesla dēļ, skurstenim ir jābūt piemērotam apkures sistēmai. Apkures sistēma nosaka arī to, cik bieži nepieciešama dūmvada tīrīšana un pārbaudes, apkures iekārtām var būt atšķirīgs kurināšanas veids, un tas noved pie atšķirīgu gāzu un citu vielu novadīšanas. Atkarībā no apkures sistēmas, var būt gadījumi, kad dūmvadā jāiebūvē ar nerūsējoša tērauda odere. To ir ieteicams iebūvēt visiem skursteņiem, neatkarīgi no apkures sistēmas.

Leave your comment