Heli-Ski

Braukāšana ar nosēšanos no helikoptera paver fantastiskas iespējas, jo tā vienmēr notiek neskartās virsotnēs. Taču, lai sāktu nodarboties ar Heli-Ski, ir jābūt ārpus trases braukāšanas iemaņām un jājūt, kad ir pienācis laiks pāriet nākamajā līmenī.Heli-Ski

Par spīti dārdzībai, sarežģītībai un virknei citu atturošu faktoru (sniega vētras, kuru dēļ nav iespējama izlidošana, lavīnu nogruvumi, kuri var sākties jebkurā mirklī), Heli-Ski ir pieprasīta simtiem tūkstošu kalnu slēpotāju vidū.

Vietas, kur šī kustība radās, ir Kanāda un Jaunzēlande. Likumi, kas atļauj lidojumus ar helikopteriem kalnos, šo valstu labklājība, kas nosaka pieprasījumu pēc dārgām aktīvās atpūtas iespējām, un, protams, dabas plašumi ļāvuši daudziem vietējiem kalnu slēpošanas uzņēmumiem pārvērst Heli-Ski par vienu no galvenajiem ienākumu avotiem. Eiropā Heli- Ski ir ļoti vāji attīstīta: vairumā gadījumu lidojumi ar helikopteru ir aizliegti, turklāt arī sniega kvalitāte ir pārāk slikta. Taču sniegs ir galvenais, kas interesē frīraiderus.

Kanāda

Ārpus trases braukāšanas kvalitāte reģio­nā atkarīga no kalnu struktūras, kalnos krītošā sniega stāvokļa un vēju rozes (vēja režīms). Britu Kolumbijas kalni ir ideāli piemēroti pēc visiem trim parametriem – te ir daudzveidīgas ainavas un lielisks sniegs, kas no visām pusēm aizsargāts no vēja. Parasti uzreiz pēc sniega uzkrišanas parādās vējš, kas to aizpūš, bet Kanādā tas paliek, it kā pielipis.

Šis faktors dod iespēju izmēģināt ļoti daudz ko tādu, kas nav iespējams vai ļoti sarežģīti panākams citās vietās. Vistlera ir pati populārākā Heli-Ski vieta pasaulē. Tas ir pilnvērtīgs kūrorts – sievu un bērnus iespējams atstāt nogāzēs, bet pats var doties ārpus trases. Vispār Kanāda, un īpaši Britu Kolumbija, ir viena no labākajām dzīves­vietām pasaulē – UNESCO septiņu gadu garumā atzina Vankūveru, kuras apkaimē atrodas arī Vistlera, par labāko pilsētu pasaulē.

Grenlande

Eksotiskās kalnu slēpošanas tūrisma augstākais punkts. Grenlande ir lielākā sala pasaulē, kuras vidus pārklāts ar ledus bruņām. Cilvēki dzīvo tikai uz mazajām saliņām gar tās piekrasti. Galvenais kalnu slēpošanas apgabals Grenlandē ir Kulu- suka. Uz mazās lidostas skrejceļa ciematā ar divdesmit mājām un viesnīcu pēc pusotras stundas gara lidojuma nosēžas lidmašīnas no Islandes.

Un vairāk te nekā nav, izņemot kalnus un fantastiskus ska­tus uz ledājiem un okeānu. Laikapstākļi Grenlandē dažkārt ir ļoti neparedzami, bet te iespējams ieraudzīt neaizmir­stamas dabas ainavas. Grenlandē strādā vairāki profesionāli Heli-Ski gidi, kā, piemēram, Kevins Brekharts, viens no Heli-Ski ideoloģijas pamatlicējiem.Grenlande ir ekskluzīva vieta, kurā tūristiem nāksies atstāt krietni lielākas naudas summas nekā Kanādā. Taču par tādu naudu ir iespēja braukāt starp ledājiem, starp polārlāčiem un garām peldošiem vaļiem. Un vienlaikus var iepazīt vietējās tradīcijas – uzzināt, kā dzīvo inuīti (eskimosi).

Aļaska

Braukāšana Aļaska – visekstremakais, ko var izdomāt kalnu slēpotājs, kurš no­lēmis nopietni nodarboties ar Heli-Ski. Tieši no braukšanas tehnikas viedokļa Aļaska ar tās vertikālēm, bieži vien vien­kārši ar stāvām kraujām un drūmajām ainavām dod iespēju raiderim (braucē­jam) pilnībā izaicināt savas spējas.

Lai brauktu Aļaskā, ir nepieciešama liela pieredze braukāšanā neskartos kalnos un izcila kontrole pār dēli, jo pēc tam, kad aizlidos helikopters, jūs paliksit viens pret vienu ar kalnu, no kura būtībā nemaz nevar nobraukt – no tā var vienī­gi krist, ķeroties aiz sniega. Turklāt sniegs Aļaskā ir fantastisks, tāpat kā bezgalīgi meži, plašumi, okeāna skati un īsta augstākā sabiedrība.

Kamčatka

Kamčatka – vulkānu zeme. Braukāšanai pa vulkāniem ir sava specifika, pirmkārt, helikopteri. Visizplatītākais Heli-Ski helikopters ir Ecureuil B3 – viegls, mūsdienīgs, pēc savas būtības labākais helikopters nemilitārām vajadzībām. Ecureuil B3 izmanto visur – Kanādā, Grenlandē un Aļaskā. Bet Krievijā lido ar Mi-8MTV, kurā var ietilpināt 12 cilvēkus, neskaitot pilotus. Tajā ir divi piloti un 12 pasažieri, ieskaitot vairākus gidus.

Protams, tas rada pavisam citādas izjūtas: pacelies it kā ar gigantisku zemūdens laivu, bet pēc izsēšanās no helikoptera nobrauc pa aktīva vulkāna krāteri, no kura nāk dūmi un šaujas gai­sā daudzkrāsainas geizeru strūklas. Ar Heli-Ski šeit nodarbojas kopš pagā­jušā gadsimta deviņdesmito gadu vidus, un viss ir attīstījies līdz diezgan profesio­nālam līmenim. Aizbraukt uz Kamčatku vajadzētu ikvienam, bet redzēt to no put­na lidojuma ir vienkārši neaprakstāmi.

Leave your comment