Ieklausies, dzimumzīmju pārbaude gaida!

dzimumzīmju pārbaude

Vairumam latviešu dzimumzīmju netrūkst, un bērnībā pat kādreiz rīkotas sacensības ar to  skaitīšanu, tomēr pārbaude pie mums nav nemaz tik populāra procedūra. Šoreiz nedaudz par šādas pārbaudes nozīmi un to, kā izvairīties no ļaundabīgā ādas vēža – melanomas, kas neprofesionālim ārkārtīgi atgādina parastu dzimumzīmi.

Katru gadu saņemam arvien lielāku devu ultravioletā starojuma, tādēļ arvien pieaug arī ļaundabīgo ādas audzēju skaits. Melanoma ir nopietna kaite, kura bieži vien noved pie nāves gadījumiem. Tāpat arī salīdzinoši labdabīgs audzējs — bazālais šūnu vēzis daudziem pēdējā laikā izrādījies liktenīgs. Šī iemesla dēļ šādu pārbaužu veikšana Eiropā ir īpaši aktualizēta, un maija mēnesī tiek rīkota pat vesela Melanomas diena, kuras laikā tiek veikta bezmaksas dzimumzīmju pārbaude.

No bērnības atceros spilgtu epizodi: ciemojos pie draudzenes vecvecākiem laukos, abas ar Lienīti pēcpusdienu pavadījām pļavā netālu no mājas, uzrāpušās vientuļa ozola zaros un strīdējāmies par to, kura no mums būs Fēbe no “Amuleta”. 90. gadu meitenēm tā vienā mirklī kļuva par ļoti aktuālu tēmu – un nezin kādēļ visas kā viena bijām uzburtas tieši uz Fēbi un vēlējāmies līdzināties viņai. Varbūt tāpēc, ka viņai bija palaimējies iemīlēties visbīstamākajām seriāla varonī, noslēpumainajā vīrietī Kolā, kas slepenībā sadarbojās ar ļaunajiem spēkiem?

Lai vai kā arī būtu, mūsu nespēju sadalīt Fēbi iztraucēja pērkona spēriens no debesīm. Sākās negaiss, saulīti aizklāja pelēki un tumši mākoņi, sacēlās vējš un sākās lietus. Labi, ka draudzene zināja, ka negaisa laikā jāsteidzas uz mājām, nevis jāpaliek vientuļi augoša ozola pavēnī. Tad gan nezinājām, ka negaisā labāk neskriet, bet gan mierīgi un lēni iet, un kājas pār pleciem ņēmušas, skrējām uz māju. Pa ceļam nezin kā sagadījās, ka pamanījos sakasīt savu dzimumzīmi – un tā sāka asiņot. Draudzene izsaucās: “Tu nomirsi! Nevar aiztikt dzimumzīmes!”

Kopš tās dienas un viņas pārliecinošā apgalvojuma pret dzimumzīmēm esmu attiekusies īpaši piesardzīgi – kā izrādās, tās sevī var slēpt nopietnus draudus veselībai. Un jāiemācās gan par tām rūpēties, gan tās pamanīt. Jo ne visas dzimumzīmes ir vienkāršas dzimumzīmes. Lai arī tā var izskatīties pēc dzimumzīmes, ārējais veidols, iespējams, ir mānīgs.

Kāpēc nepieciešama dzimumzīmju pārbaude?

Šajā pārbaudē ārkārtīgi liela nozīme piešķirama dermatologa diagnozei. Melanoma ar neapbruņotu aci var šķist kā parasta dzimumzīme, tādēļ izvērtējums pavisam noteikti jāatstāj profesionāļa rokās. Jāatzīmē arī, ka melanomas redzamās robežas nebūt nenosaka audzēja patieso izmēru — tās šūnas var izstiepties zem ādas. Tieši šī iemesla dēļ dermatologi bruņojušies ar speciāliem rīkiem, piemēram, dermatoskopu, kas ļauj dažādos palielinājumos un apgaismojumos aplūkot smalkas detaļas.

Ja rodas pamatotas aizdomas, ka audzējs varētu būt ļaundabīgs, tiek ņemti audu paraugi, lai kārtīgi izvērtētu situāciju. Bieži vien dermatologi veido arī veselu dzimumzīmju kartotēku, ar kuras palīdzību iespējams iemūžināt un salīdzināt to veidošanos dinamiku kādā noteiktā laika posmā. Tas nozīmē, ka katra kaut nedaudz aizdomīgā dzimumzīme uzreiz nav jāiznīcina — var izvērtēt tās attīstību un noteikt, vai tā ir ļaundabīga vai nē. Dermatologi iesaka veikt diagnostiku vismaz reizi gadā, it īpaši ja ir aizdomas par kādu konkrētu dzimumzīmi.

Dermoskopiju noteikti nekavējoties jāveic, ja pamanāt, ka izmainījusies dzimumzīmes forma, piemēram, tā kļuvusi asimetriska vai lielāka, nekā tas bija iepriekš. Nopietna zīme ir arī krāsas izmaiņas, it īpaši, ja uz dzimumzīmes ir samanāmas vairākas krāsas un piedevām tā niez vai kņud.

Dermoskopija ir nesāpīgs process, un, pats galvenais, tā nodrošina sirdsmieru. Tā kā tā ir salīdzinoši lēta procedūra, labāk lieku reizi pārliecināties, ka viss kārtībā, nekā pēc tam veikt ilgu, sarežģītu un dārgu ārstēšanos. Protams, izvērtējot dzimumzīmes noder arī neliela deva kritiskās domāšanas, un, ja tā ir redzamā vietā un skaidri atceries, ka tā tāda bijusi jau no bērnības, tad tā, visticamāk, nav agresīvs ādas vēzis.

Tomēr gadījumā, ja pēc sauļošanās sezonas uz ādas parādījusies jauna dzimumzīmīte – to gan noteikti vajadzētu pārbaudīt. Jaunu dzimumzīmju veidošanos nevajadzētu uztvert par pašsaprotamu procesu. Tieši šādā veidā, iespējams, sevi manīt ļāvis ļaundabīgais audzējs. Tāpēc ar šādas dzimumzīmes pārbaudi kavēties nevajadzētu.

Atgriežoties pie mana bērnības stāsta par bēgšanu no pērkona un dzimumzīmes nokasīšanu, jāteic, ka manu mīļo draudzeni Lienīti mamma bija labi apmācījusi ādas veselības jautājumos – dzimumzīmītes patiešām nedrīkst kasīt, kur nu vēl, ja tās rezultātā sākas asiņošana. Tāpat arī dzimumzīmes nedrīkst kasīt, raustīt tajās augošos matiņus, uz tām taisīt pīrsingus vai tetovējumus. Tā ir jutīga ķermeņa zona. Un dzimumzīmju virsmu nedrīkst mainīt. Un ja nu tā ir noticis, tad būtu savlaicīgi jāvēršas pie dermatologa! Ja dzimumzīmīte tik ļoti nepatīk, varbūt to likvidēt?

Tiesa, arī to var darīt tikai profesionāla ārsta pavadībā. Šādu manipulāciju noteikti nevajadzētu uzņemties pašam uz savu galvu. Nepareizi likvidējot dzimumzīmi, var savairoties ļaundabīgās šūnas. Ārsts ne vien panāks, ka dzimumzīmīte nav redzama ādas ārējā virskārtā, bet arī zemādas slāņos, kur to nemaz paši no nevaram redzēt.

Pievērsīsim uzmanību dzimumzīmēm, neplēsīsim tās un pārbaudīsim! Esi kā Lienīte!

Leave your comment