Ieklausies, dzimumzīmju pārbaude gaida!

dzimumzīmju pārbaude

Vairumam latviešu dzimumzīmju netrūkst, un bērnībā pat kādreiz rīkotas sacensības ar to  skaitīšanu, tomēr pārbaude pie mums nav nemaz tik populāra procedūra. Šoreiz nedaudz par šādas pārbaudes nozīmi un to, kā izvairīties no ļaundabīgā ādas vēža – melanomas, kas neprofesionālim ārkārtīgi atgādina parastu dzimumzīmi.

Katru gadu saņemam arvien lielāku devu ultravioletā starojuma, tādēļ arvien pieaug arī ļaundabīgo ādas audzēju skaits. Melanoma ir nopietna kaite, kura bieži vien noved pie nāves gadījumiem. Tāpat arī salīdzinoši labdabīgs audzējs —bazālais šūnu vēzis daudziem pēdējā laikā izrādījies liktenīgs. Šī iemesla dēļ šādu pārbaužu veikšana Eiropā ir īpaši aktualizēta, un maija mēnesī tiek rīkota pat vesela Melanomas diena, kuras laikā tiek veikta bezmaksas dzimumzīmju pārbaude.

Šajā pārbaudē ārkārtīgi liela nozīme piešķirama dermatologa diagnozei. Melanoma ar neapbruņotu aci var šķist kā parasta dzimumzīme, tādēļ izvērtējums pavisam noteikti jāatstāj profesionāļa rokās. Jāatzīmē arī, ka melanomas redzamās robežas nebūt nenosaka audzēja patieso izmēru — tās šūnas var izstiepties zem ādas. Tieši šī iemesla dēļ dermatologi bruņojušies ar speciāliem rīkiem, piemēram, dermatoskopu, kas ļauj dažādos palielinājumos un apgaismojumos aplūkot smalkas detaļas.

Ja rodas pamatotas aizdomas, ka audzējs varētu būt ļaundabīgs, tiek ņemti audu paraugi, lai kārtīgi izvērtētu situāciju. Bieži vien dermatologi veido arī veselu dzimumzīmju kartotēku, ar kuras palīdzību iespējams iemūžināt un salīdzināt to veidošanos dinamiku kādā noteiktā laika posmā. Tas nozīmē, ka katra kaut nedaudz aizdomīgā dzimumzīme uzreiz nav jāiznīcina — var izvērtēt tās attīstību un noteikt, vai tā ir ļaundabīga vai nē. Dermatologi iesaka veikt diagnostiku vismaz reizi gadā, it īpaši ja ir aizdomas par kādu konkrētu dzimumzīmi.

Dermoskopiju noteikt nekavējoties jāveic, ja pamanāt, ka izmainījusies tās forma, piemēram, tā kļuvusi asimetriska vai lielāka, nekā tas bija iepriekš. Nopietna zīme ir arī krāsas izmaiņas, it īpaši, ja uz dzimumzīmes ir vairākās krāsās un piedevām tā niez vai kņud.

 Dermoskopija ir nesāpīgs process un, pats galvenais, tā nodrošina sirdsmieru. Tā kā tā ir salīdzinoši lēta procedūra, labāk lieku reizi pārliecināties, ka viss kārtībā, nekā pēc tam veikt ilgu, sarežģītu un dārgu ārstēšanos. Protams, izvērtējot dzimumzīmes noder arī neliela deva kritiskās domāšanas, un, ja tā ir redzamā vietā un skaidri atceries, ka tā tāda bijusi jau no bērnības, tad tā, visticamāk, nav agresīvs ādas vēzis.

Leave your comment