Izsmalcinātas rotaslietas un to vēsture

Izsmalcinātas rotaslietas

Mūsdienās ikvienas sievietes un lielas daļas vīriešu neatņemama tēla sastāvdaļa ir rotas. Tās ir visdažādākās – gredzeni, auskari, kaklarotas, rokassprādzes, piespraudes. Patiesībā, arī brilles vai apavi zināmā mērā ir rota, kas papildina un izceļ tēlu. To vēsture ir ārkārtīgi sena, bagātīga un bezgala interesanta, jo patiesībā rotu pirmsākumi meklējami līdz ar pirmajiem cilvēkiem.

Izsmalcinātas rotaslietas mūsdienās ir ikdienas sastāvdaļa. Taču kāda ir patiesā rotu vēsture un vai tās arī pirmsākumos kalpoja kā aksesuārs? Patiesībā, senās rotas mūsdienu izpratnē nebija rotas – aksesuāri, un tās nemaz nekalpoja kā rotāšanās elements. Tāpat rotas nenozīmēja tikai kaut ko pie cilvēka piekarināmu vai uzliekamu.

Apgleznots ķermenis arī bija rotaslieta

Vēsturiskie fakti un arheoloģiskie izrakumi liecina, ka arī uzvilktās švīkas un krāsojumi uz ķermeņa un sejas ir uzskatāmi par rotāšanās pamatelementiem. Rotu un krāsojumu pamatfunkcijas bija vairākas un tās kalpoja:

  • Kā amuleti aizsardzībai,
  • veselībai,
  • veiksmei;
  • rotas un rotāšanās elementi tika izmantoti arī dažādos rituālos.

Materiāli, no kā gatavoja pirmās rotas

Pirmās rotas, kas var tikt definētas kā rotas mūsdienu izpratnē, tika veidotas, izmantojot pieejamos dabas materiālus, piemēram, akmeņus, kaulus, zobus, dzīvnieku ādu, gliemežvākus, augu saknes. Rotaslietas iemiesoja apkārtējo dabu un ikdienas rituālus.
Pēdējā desmitgadē norvēģu arheologi Dienvidāfrikā atradusī pašu senāko rotu, kura tika veidota no gliemežvāka, kurā bija izurbts caurums šņorei. Šī rota sastāvēja no 41 pērlēm.

Rotaslietu izcelšanās un vēsture

Tik ļoti populārie gredzeni parādījās senajā Ēģiptē faraonu valdīšanas laikā un apzīmēja cilvēku statusu, kuriem piederēja vara. Tas arī bija galvenais gredzenu pielietojums, kas apliecināja piederību pie augstākā slāņa. Ēģiptiešiem modē bija arī masīvas kaklarotas no vairākiem slāņiem, kas simbolizēja pasaules uzbūvi un saules ritējumu.

Savukārt, auskarus bagātnieki nesāja abās ausīs. Piemēram, viens caurums eiropieša ausī norādīja uz tā zemo slāni, savukārt Senajā Romā vienu auskaru nēsāja vergi, viduslaiku Eiropā tie bija pirāti, krāpnieki un čigāni.

Viduslaikos rotām bija jāatbilst statusam un varai, jāparāda sabiedrībai īpašnieka vērtību, tāpēc rotas bija ar lakoniskas formas un lielas. Protams, pakāpeniski interese pret rotaslietām auga un tās sāka nēsāt arī vidusslānis un arī zemnieku kārtas pārstāvji mēģināja izgriezt rotas no koka, lai varētu bagātināt savu izskatu un mēģinātu līdzināties augstmaņiem.

Leave your comment