Jumtu veidi – kādas ir to atšķirības?

jumta konstrukcijaDomājot par mājas konstrukciju, īpaša uzmanība ir jāpievērš tieši jumtam, jo izvēlētais seguma materiāls un uzstādīšanas kvalitāte ievērojami ietekmē kopējo ēkas mūžu un drošību.

Kad dzirdam vārdu “jumts”, daudzi no mums iedomājas virsējo kārtu jeb segumu, kuru redzam no ārpuses. Taču patiesībā tajā ietverta ir arī jumta konstrukcija, kura ietekmē seguma materiāla izvēli.

Lai jumts kalpotu ilgi un pildītu savas funkcijas, tam ir jābūt ugunsdrošam, izturīgam pret vēju, sniegu, lietu un atmosfēras iedarbību, kā arī tas nedrīkst laist cauri mitrumu. Tāpat, protams, svarīgs aspekts ir arī vienkāršs jumta remonts.

Divi galvenie jumtu veidi, kurus iespējams izšķirt, ir plakanie un slīpie. Mūsdienās ēkām sastopami tie abi, turklāt plakano konstrukciju izvēlas diezgan bieži, virsū klājot bitumenu. Tam par iemeslu ir salīdzinoši vienkāršā ierīkošana un zemās materiālu izmaksas. Tajā pašā laikā ir jāņem vērā, ka plakana konstrukcija nedod iespēju izbūvēt bēniņus, kā arī uzmanība jāpievērš tā tīrīšanai un ūdens likvidēšanai, jo tam nav, kur aizplūst. Plakanie jumti privātmājām sastopami retāk. Šajā gadījumā biežāk tiek izvēlēti slīpie, konkrētāk, divslīpju jumti.

Divslīpju jumtus varam redzēt daudzām ēkām. Tos veido divas vienāda platuma virsmas, kas savienojas jumta korē. Nokrišņi tiek novadīti uz abām pusēm, nonākot noteces sistēmā. Šāda jumta konstrukcija ir praktiska no tā skatupunkta, ka virsū iespējams klāt teju ikvienu segumu. Papildus divslīpju jumtiem, mūsdienās iespējams izvēlēties arī vienslīpju, četrslīpju, kupolveida, torņveida, asimetriskās un cita veida konstrukcijas. Izvērtējot katru ēku individuāli, vienā jumtā var apvienot arī vairākus konstrukciju veidus.

Daudzi mājokļu saimnieki bieži cenšas noskaidrot, kurš ir lētākais jumta segums, kas vienlaikus arī ir izturīgs un ilgi kalpo. Šajā gadījumā eksperti nereti iesaka betona dakstiņus. Tie ir pieejami dažādās krāsās un ar atšķirīgiem pārklājumiem. Dakstiņi ir piemēroti lielākajai daļai māju, turklāt to priekšrocību saraksta augšgalā ir ilgais kalpošanas laiks – līdz pat 50 gadiem. Papildus tam, šis materiāls izskatās pievilcīgi un tam ir minimāla ietekme uz vidi.

Runājot par dakstiņiem, noteikti ir vērts pieminēt arī no māla gatavotos. Šis jumta segums būs piemērots tiem, kuri ir gatavi ieguldīt lielākus līdzekļus, ar skatu nākotnē, jo šāda materiāla jumts kalpo vismaz 100 gadus, kā arī saglabā savu eleganto izskatu visu lietošanas laiku. Karstās vasarās šāds jumts veldzēs, bet ziemā – sasildīs. Patiks arī tiem, kas novērtē komfortu, jo dakstiņu materiāls absorbē troksni.

Bitumena šindeļi arī ir diezgan iecienīti gan privātmāju, gan saimniecības ēku jumtu ierīkošanā. Tie ir pievilcīgi, turklāt pieejami gan dažādās formās, gan krāsās. Pateicoties elastībai, materiālu var uzklāt arī sarežģītākas formas jumtam. Jāņem vērā, ka šie jumti mēdz nosūnot. Kalpošanas laiks ir līdz 30 gadiem.

Metāls ir ļoti izplatīts jumta segumu materiāls, kuru izmanto privātmājām, daudzīvokļu ēkām un arī saimniecības būvēm. Šādu jumtu ir salīdzinoši vienkārši montēt, kā arī tas ir viegls un izturīgs. Kalpošanas laiks ir no 15 līdz 40 gadiem.

Kā redzams, ir iespējams izvēlēties no dažādām jumtu konstrukcijām un to segumiem, taču galu galā tas viss nereti nonāk pie atvēlētā budžeta apjoma. Lai arī kādu materiālu tu izvēlētos savai mājai, saimniecības ēkai utt., atceries, ka uz tā rēķina nevajadzētu taupīt.

Leave your comment