Kas ir zobu protezēšana un ko vajadzētu zināt par šo procedūru?

zobu protezēšanaTas, vai mūsu mutē ir visi zobi, kā arī, vai tie ir balti un taisni, ietekmē daudzas dzīves jomas. Pirmkārt, ja ar mutes veselību viss ir kārtībā, bez bažām varam plaši smaidīt un smieties, turklāt ar smaida palīdzību ir iespējams ne tikai iepatikties pretējā dzimuma pārstāvjiem, bet arī vienkāršāk komunicēt ar cilvēkiem, piemēram, nodibinot sadarbību darba jautājumos. Protams, nav viegli visa mūža garumā saglabāt katru zobu veselu, jo mēdzam “grēkot”, lietojot nepareizu uzturu, kā arī piekopjot kaitīgos ieradumus. Mūsdienu zobārstniecība piedāvā dažādas iespējas, kā atjaunot zaudētos zobus, un viena no iestādēm, kura sniedz plašu protezēšanas pakalpojumu klāstu, ir klīnika “Adenta”.

Zobu protezēšanas procedūru laikā viena vai vairāku zaudēto zobu vietas tiek aizstātas, izmantojot dažādas protēzes, kroņus, kā arī, pielietojot citus restaurēšanas veidus. Zobārstniecības klīnikas “Adenta” speciālisti, izvērtējot jūsu zobu stāvokli, palīdzēs izvēlēties piemērotāko variantu. Iepazīsimies ar protezēšanas pakalpojumiem, kurus sniedz klīnika “Adenta”.

Zoba auda restaurācija, izmantojot kroņus

Mākslīgos kroņus visbiežāk izmanto, lai atjaunotu zobu, kura lielāko daļu aizņem plomba, vai arī kroņa ir pilnībā nolūzusi. Veidojot mākslīgo kroni, dabīgā zoba virsslānis tiek noslīpēts aptuveni 2 mm biezumā, bet pēc tam tiek noņemts nospiedums. Izgatavoto kroni uzcementē noslīpētajam zobam. Mākslīgie kroņi var būt dažāda materiāla, sākot ar plastmasu un, beidzot ar tīru porcelānu.

Zobu virsmas atjaunošana, izmantojot porcelāna plāksnītes

Šis ir viens no estētiskākajiem un zobu audus saudzējošākajiem restaurācijas veidiem, jo zoba virsma tiek pārklāta ar porcelāna plāksnīti jeb venīru, tādējādi uzlabojot ne tikai kroņa krāsu un formu, bet arī pozīciju. Porcelāna plāksnītes parasti tiek izmantotas tad, ja zobam mainījusies krāsa, tam redzami pigmentveidīgi defekti, zaudēta tā dabiskā forma, tam redzama plomba vai arī traucē paplašinātas zobu spraugas. Biežāk venīrus izgatavo priekšzobiem.

Trūkstošo zobu aizvietošana, izmantojot protēzes

Lai netiktu ietekmēta pārējā mutes dobuma veselība, trūkstošo zobu vietas nepieciešams aizpildīt pēc iespējas ātrāk. Viens no veidiem, kā to izdarīt, ir ievietojot mutē neizņemamas protēzes. Ir pieejami vairāki šo konstrukciju veidi:

  • Mākslīgā zoba sakne jeb implantāts. To izgatavo no ļoti izturīga materiāla, piemēram, titāna sakausējumiem, un ieskrūvē žokļa kaulā. Ieaugšanas process ilgst apmēram 3 – 8 mēnešus. Pēc tam uz saknes tiek veidots mākslīgais zoba kronis.
  • Tiltu izmanto gadījumos, ja iztrūkst viens vai vairāki zobi, kuri atrodas blakus. Tilts tiek fiksēts uz veselajiem zobiem, taču tos nepieciešams noslīpēt, ko var uzskatīt par vienu no šīs metodes trūkumiem.

Izņemamās protēzes ir viens no izplatītākajiem veidiem, kā aizpildīt tukšās zobu vietas mutē, jo protezēšanas cena ir neliela, salīdzinājumā ar citiem veidiem. Izņemamās protēzes parasti veido no plastmasas vai metāla un plastmasas kombinācijas. Jāpiemin, ka dažiem cilvēkiem šī konstrukcija rada diskomfortu, svešķermeņa sajūtas dēļ.

Vēl viens protezēšanas veids, kuru iespējams izmantot, ir totāla izņemamā protēze. Tā piemērota pacientiem, kuri zaudējuši visus augšžoklī un/vai apakšžoklī esošos zobus.

Daļēja zoba kroņa bojājuma atjaunošana, izmantojot inlejas un onlejas

            Gadījumos, kad zaudēta neliela daļa dabīgā zoba audu, iespējams izgatavot plombas – inlejas un onlejas. Inlejas izmanto, lai restaurētu zobu tad, ja ir palicis vismaz viens vesels dabīgā zoba paugurs, savukārt onlejas nosedz zoba kožamo virsmu pilnībā.

            Komplicētu sakodiena defektu restaurācija

            Trūkstošo zobu aizvietošana ne vienmēr ir vienkārša. Nereti gadās, ka restaurācijas procesā nepieciešams iesaistīt arī citus speciālistus, piemēram, endodontu, ortodontu u.c. Šajās situācijās klīnikas “Adenta” personāls sadarbojas, lai atrisinātu radošos problēmu un radītu lielisku rezultātu.

Leave your comment