Loģistika un ar to saistītā darbība.

Sonora.lv - logistikaDaudzi ir dzirdējuši par jēdzienu „loģistika”, bet tādu īstu izskaidrojumu tam, kas tas ir un ko tā dara, nemaz tik daudzi nezinās. Varam pastāstīt – loģistika ir darbību kopums, kas pēc iespējas finansiāli izdevīgāk, ērtāk un kvalitatīvāk, palīdz ražošanas gala produktam no ražošanas sākuma tikt līdz patērētājam. Tā vien šķiet, ka tas nekas nav – ražo patēriņa preci un aizsūti pārdevējam, taču tik vienkārši tas nemaz nav iespējams. Loģistika sevī ietver saistītus procesus, tajā skaitā kravu pārvadājumus, transporta pakalpojumus, konteineru pārvadājumus, noliktavas pakalpojumus un līdzīgi organizētus notikumus. Loģistikas speciālists ir cilvēks, kurš pārzina visus šos procesus un izveido ražotajam produktam atbilstošu ceļu pie patērētāja. Mūsdienu ekonomiskajos apstākļos veiksmīgi realizēta loģistika var nodrošināt progresīvu biznesa attīstību kā arī lielisku konkurenci tirgū. Mūsu laikos tā ietver gandrīz visas sfēras, kas iesaistītas produkta ražošanā, ne tikai preces izveidē, transportēšanā un uzglabāšanā.

Kā vieglāk saprast loģistikas nozīmi?

Lai ērtāk būtu saprast to, kas īsti ir loģistika, piedāvajam paskaidrot – loģistikas ekspertam ir jānodrošina tas, lai vairākas svarīgās lietas ir vietā īstajā vietā kā arī laikā, īstajā daudzumā un arīdzan par piemērotāko cenu. Tas nozīmē, ka šis eksperts gan par kravas auto, noliktavām, transporta pakalpojumiem gan pa sauszemi, gan pa jūras ceļiem. Loģistikai ir vairāki darbības virzieni, kas nodrošina visu funkciju norisi, lai gala rezultāts būtu vērtējams ar plus zīmi:
• Iepirkšanas loģistika – nodrošina visu noteikto izejvielu aizgādāšanu pie ražotāja preces izstrādei;
• Ražošanas loģistika – nodrošina visu to, kas saistīts ar preces radīšanu – plāno tehnoloģisko procesu, organizēšanu, koordinē kā arī uzrauga dažādas darbības, tā, lai tiktu apmierinātas patērētāja vēlmes un izpildītu ražotāja nodomus;
• Sadales loģistika – virza izstrādāto preci līdz lietotājam;
• Servisa loģistika – rūpējas par un ap pakalpojumiem, kas apmierina pircēja vēlmes pirms kā arī pēc preces iegādes.

Loģistikas funkciju izpilde firmā.

Loģiski, ka loģistikas speciālists ir viens no tiem cilvēkiem, kurš nodrošina visu procesu kustību, bet tas vienmēr ir tikai ķēdes viens no posmiem. Tā, lai veicinātu izdevīgu preces nokļūšanu pie lietotāja, jālieto vairāki citi servisi un pakalpojumi. Kā , piemēram, ir jāmin transportēšana un pārvadājumi, pasūtījumu apstrādāšana kā arī to izpildīšana, krājumu vadība, kas padara mazākus to lielumus, bet gādā par nepārtrauktu ražošanu, bez tam noliktavu pakalpojumi vienmēr ir svarīga loģistikas procesa sastāvā. Kā piemēram, ja jānodrošina kravas nogādāšana uz Angliju un tiks izmantots jūras transporta pakalpojumi, tad loģistikas ekspertam ir jāatrod visi piemērotākie resursi, tā, lai šis process būtu ātrs, finansiāli patīkams, izdevīgs kā arī kvalitatīvs. Bet, kravas pārvadājumi mūsu valstī kā arī tuvākajās citās valstīs, visbiežāk tiek nodrošināti ar kravas auto pa zemes ceļiem.

Būs dažādi varianti, kādā veidā ražotāji var veikt visus nepieciešamos loģistikas procesus, tā, lai prece veiksmīgi sasniegtu savu lietotāju – izmantojot loģistikas firmas vai realizējot savā uzņēmumā loģistikas nodaļu. Preču eksportēšana, kā piemēram, uz Angliju, būs aktuāla allaž, kā arī kravu pārvadājumi Latvijā kā arī citās Eiropas valstīs.

Leave your comment