Noderīgi padomi zobu veselības saglabāšanai ilgtermiņā

            zobu higiēnistsLai saglabātu zobus skaistus un veselus ilgtermiņā, par tiem nepieciešams rūpēties. Kā un vai to dara Latvijas iedzīvotāji? Vai mēs varam lepoties skaistu smaidu?

            Kā atzīst zobārstniecības nozares profesionāļi, Latvijā dzīvojošo cilvēku zobu veselības stāvoklis ir atšķirīgs, un to ietekmē ne tikai pašu iedzīvotāju veiktie mutes veselības profilakses pasākumi un regulāra zobu tīrīšana, bet arī zobu higiēnista un zobārsta apmeklēšana. Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījumā atklāts, ka divas reizes dienā zobus tīra mazāk nekā trešdaļa pieaugušo vīriešu un puse pieaugušo sieviešu.

            Kas attiecas uz bērnu mutes veselību, Zobārstniecības un sejas ķirurģijas centra dati norāda, ka 12 gadus veco bērnu KPE (kariozo, plombēto un ekstrahēto (izrauto) zobu skaits) indekss ir 2,4. Speciālisti pasaulē teic, ka šim indeksam nevajadzētu būt lielākam par 2,0.

            Ar zobārsta apmeklēšanu Latvijas iedzīvotājiem arī veicas dažādi. Ir tādi, kuri pie šī speciālista dodas divas reizes gadā, un rūpējas, lai to darītu arī pārējie ģimenes locekļi, savukārt ir arī tādi cilvēki, kuri pie zobārsta iet pēdējā brīdi, kad vairs nespēj izturēt sāpes.

            Lai arī nejūtat diskomfortu vai arī nesastopaties ar zobu sāpēm, gan bērniem, gan pieaugušajiem pie zobārsta vajadzētu doties divas reizes gadā. Mazuļiem pirmais apmeklējums būtu jāieplāno līdz brīdim, kad izšķiļas kāds piena zobiņš. Lai atvieglotu vizīšu pieteikšanu, visai ģimenei ieteicams izvēlēties vienu, uzticamu speciālistu, jo regulāra profilakse ir mutes dobuma veselības saglabāšanas pamatnoteikums. Turklāt profilaktiska zobārsta vizīte būs lētāka nekā ārstēšana.

            Ir noderīgi atcerēties, ka Latvijā jaunieši līdz 18 gadu vecumam var apmeklēt zobārstu un zobu higiēnistu bez maksas tajās ārstniecības iestādēs, kuras noslēgušas līgumus ar Veselības norēķinu centru. Tāpat dažādās vietās Latvijā ir izvietoti Mutes veselības centri, kā arī darbojas divi mobilās zobārstniecības autobusi, kuri dod iespēju apmeklēt zobārstu tiem bērniem, kuri dzīvo attālākos lauku rajonos.

            Lai pilnībā parūpētos par sava mutes dobuma veselību, nepietiek tikai ar zobārsta apmeklēšanu. Ir nepieciešams doties arī pie zobu higiēnista, kurš ne tikai iemācīs, kā pareizi tīrīt zobus un izmantot zobu diegu, bet arī noteiks, kādā stāvoklī ir jūsu smaganas un zobi kopumā. Tāpat šis speciālists arī veiks profesionālo zobu higiēnu, noņemot mīksto aplikumu un zobakmeni no zobiem, pēc tam tos nopulējot. Viens no zobu higiēnista galvenajiem uzdevumiem ir, izglītot pacientus.

            Lai būtu iespējams saglabāt zobus pēc iespējas ilgāk tīrus un veselus, ir regulāri jākopj mutes dobums, jāapmeklē iepriekš minētie speciālisti, kā arī jāievēro veselīga uztura pamatprincipi.

            Lai arī tas visiem jau zināms, bet atkārtošana ir zināšanu māte – zobi jātīra vismaz divas reizes dienā – pēc brokastīm un pirms gulētiešanas, izmantojot mīkstu birstīti un jūsu zobiem piemērotu pastu. Tīrīšana jāveic aptuveni trīs minūtes. Pēc ēdienreizēm ieteicams izmantot zobu diegu, kā arī var lietot mutes skalojamo līdzekli, kurš likvidēs baktērijas un palīdzēs saglabāt svaigu elpu.

Bērniem līdz desmit gadu vecumam nepieciešams tīrīt zobus otrreiz, jo šajā vecumā viņi paši vēl neprot to kārtīgi izdarīt.

Lai neiegādātos saviem zobiem un smaganām neatbilstošus mutes dobuma kopšanas līdzekļus, par to izvēli labāk konsultēties ar savu zobārstu.

            Zobu veselību ietekmē arī mūsu uzturs, tāpēc vajadzētu censties ēst pēc iespējas veselīgāk, lietojot piena produktus, augļus, dārzeņus, bet ierobežojot cukura un sāls patēriņu, kā arī cenšoties izslēgt no savas ēdienkartes saldinātos dzērienus un našķus, kuri īpaši bojā zobus.

Leave your comment