Skaldīta malka – daļa no latvieša identitātes?

malka apkurei; skaldīta malka apkurei

Jau kopš aizvēsturiskiem laikiem kā kurināmais izmantota malka, kas arī mūsdienās ir viens no populārākajiem dabīgā kurināmā veidiem un nebūt nav zaudējis savu aktualitāti. Protams, tirgū ienākušas ļoti daudzas citas apkures sistēmas un iespējas, piemēram, granulu apkure, siltumsūkņi, gāzes vai elektriskā apkure – tomēr kurināmā veids daudzās mājās palicis tas pats senais. Īpaši, ja īpašumā ir savs mežs, no kura kurināmo var iegūt.

Kāda koka malku izvēlēties?

Malka apkurei ir lielisks risinājums, kas vislabāk savu funkciju pilda, ja ir sauss. Visizplatītākā ir bērza, jo to ir viegli aizdedzināt un deg ar vienmērīgu, ilgu liesmu, kas nozīmē ilgāku siltuma laiku. Bērza siltumspēja jeb atdotā siltumenerģija, ir lielāka nekā skujkoku malkai:  bērzs sadegot izdala par 25 % vairāk siltuma nekā apse un par 15 % vairāk nekā priede.

Bērzs būs labākā izvēle  pirtij un īpaši cilvēkiem, kuriem ir elpošanas ceļu problēmas, jo degoša bērza malka dezinficē pirti. Ideāli, ja bērzu neglabā ilgāk par diviem gadiem, jo šajā gadījumā aromāts vairs nav tik jūtams. Lai nerodas kvēpi, bērzu labi kurināt kopā ar ozolu. Kurināmajam jābūt sausam, jo pretējā gadījumā kurinot izdalīsies mitrums, kas, nonākot kontaktā ar sodrējiem un citiem nosēdumiem, var veidot nepatīkamu smaku un var aizkavēt krāsns sienu sakaršanu un kurināmais būs jāpatērē vairāk.

Apse, ozols vai priede?

Skaldīta malka apkurei no priedes sadegot dod lielāku karstumu nekā egles. Skuju koku kurināmais var sprakšķēt un dzirksteļot, tāpēc nav piemērots vaļējiem kamīniem. No visām citām atšķiras alksnis, kas ar sarkanīgo nokrāsu atšķiras uzreiz atpazīstams. Degot tas dod lielu karstumu un gandrīz nedūmo. Ja pirts tiek kurināta ar alksni, tā pasargā no saaukstēšanās. Alksnis der jebkurai cietā kurināmā apkures ierīcei un skaldītā veidā tas ir salīdzinoši lētāks. Ozola kurināmo labāk neizmantot.

Apses koka Malka arī ir ļoti izplatīta apkurei. Tā pietiekoši ilgi deg un ilgi saglabā karstumu, taču siltumu nespēj dot tik liela kā bērzam. Taču apses skaldīto kurināmo ir grūti iekurināt. Tomēr profesionāļi iesaka kurināt apsi ar citu malku un pēc tam pievienot apses malku. Ļoti pozitīvais fakts: apses skaldītai malkai sadegot, dūmi attīra dūmvadu no kvēpiem.

Leave your comment