Vide un ainavu arhitektūra

ainavu-arhitektūraApkārtējā vide atstāj lielu iespaidu uz cilvēku. Ir svarīgi dzīvot sakoptā, skaistā, komfortablā vidē, jo tā uzlabo pašsajūtu, rada pozitīvas, veicinošas emocijas. Pretējā gadījumā rodas neapmierinātības sajūta, jo apkārtne neatbilst mūsu iecerēm un vēlmēm. Katram ir iespēja privāto vidi uzlabot un iekārtot pēc saviem ieskatiem, lai tā atbilstu estētiskajām prasībām un garantētu nepieciešamo labsajūtu.

Mūsdienās straujākā un intensīvākā darba dzīve notiek pilsētās. Tās tiek apbūvētas ar industriālām ēkām, kuras aizņem lielas platības. Liela daļa dzīves aizrit iekštelpās, tāpēc uzmanība jāpievērš ainavu labiekārtošanai. Ainavu arhitektūra sniedz iespēju efektīvi izmantot un uzlabot mums apkārt esošo vidi, padarot to par patīkamu, sakoptu vietu dzīvošanai.

Daba un tās gleznainās ainavas nereti ir vieta, kurā smeļamies mieru, iedvesmu, patvērumu no negatīvā sloga. Tai piemīt dziedinošs spēks, kurš ļauj atgūt sajūtu balansu. Nepieradinātā daba slēpj sevī varenumu un spēku, kurš dziedē. Tā pati par sevi ir skaista savā dabiskajā mežonīgumā, jo nav ļāvusi cilvēkam to pārveidot. Iespējams, ka šī iemesla dēl tiecamies izbaudīt šādas vietas un ainavas.

Šoreiz vēlos vairāk pastāstīt par šo mākslas sfēru, kas nodrošina, ka daba pieejama arī pilsētā dzīvojošajiem un varam izbaudīt veselīgu skrējienu pa meža taku piepilsētā vai izbraukt ar skrituļslidām pa tam speciāli ierīkotu trasi. Tāpat arī tieši ainavu arhitektūrai varam pateikties par atsevišķi ierīkotajiem riteņu celiņiem, kas velosipēdu vadītājiem ļauj pārvietoties drošāk. Apdzīvotās vietās nepieciešamas šādas miera saliņas, kur saelpoties koku un ziedu aromātu. Tas nepieciešams mūsu plaušām, lai mēs kā sabiedrība būtu veselīgāki.

Turklāt ainavu arhitektu pakalpojumus izmanto ne vien sabiedriskajā, bet arī privātajā sektorā. Ne katrs dzimis ar agronoma vai dārzkopja dotībām vai varējis tās apgūt vecmāmiņas vai vectētiņa piemājas dārziņā. Lai arī paša pagalms priecētu acis un būtu pārdomāti iekārtots, ainavu arhitekta ieguldījums un palīdzība ir augsti vērtējami – tas rada kopējo mājīguma sajūtu un iespaidu, ka māja saplūst ar ainavu un tas ir viens veselums. Ziedošu krūmu rindas gar žogmalu, rožu dobes pie galvenās ieejas – šos visus sapņus ainavu arhitekts var pārvērst īstenībā.

Kad pārcēlāmies uz māju, bija skaidrs, ka vasaras sezonā daudz laika pavadīsim pagalmā. Vēlējāmies uzņemt viesus, un lai kopīga svinēšana un laika pavadīšana būtu pēc iespējas patīkamāka, domājām gan par terases, gan iekopta dārza izveidošanu – taču tikai ne tādu, kur mums būtu daudz jānopūlas ar ravēšanu, pārstādīšanu un sēšanu. Esam mazliet slinki šajā jomā – vajadzēja tādus augus, kas neprasa tik daudz rūpes, bet šā vai tā priecētu ar krāšņumu un ziedēšanu. Tā kā nezinājām, no kura gala sākt, nolēmām pieaicināt ainavu arhitektu.

Speciālisti, kuri strādā mūsu labā.

Ainavu arhitektūras nozarē darbojas profesionāļi, kuri specializējušies tieši dabas ainavu projektēšanā. Tās var būt privātas dzīvojamās teritorijas, parki, sabiedrisko ēku teritorijas un citas. Mērķis ir iekārtot šīs platības saskaņā ar noteiktajām normām un pasūtītāja vēlmēm. Jebkurai teritorijai var piešķirt izmeklētu skaistumu, kuru apbrīnos ikviens.

Arī mūsu mājas pagalms ieguva dabai daudz tuvākas aprises un sāka līdzināties paradīzes dārzam, pa kuru reiz laimīgi pastaigājās Ādams un Ieva. Ainavu arhitekts panāca, ka dabas mežonīgums un savvaļa tiek sapludināti ar mūsu apdzīvoto māju. Reizē iekoptā teritorija saglabā savu pirmatnējo neskartību, taču tajā pat laikā tai ir noteiktas robežas. Pagalms, manuprāt, ir ļoti svarīga privātmājas daļa – bez tā kopējā ainava paliek plika, nemājīga, bezpersoniska, atmiņā nepaliekoša.

Toties šobrīd mūsu dārzam ir raksturs. Lai arī nakts tumšajās stundās nebūtu jābeidz ciemošanās, ainavu arhitekts parūpējās par romantisku apgaismojumu un spuldzītēm. Īpašos vakaros esam dedzinājuši arī lāpas. Rezultātā ierīkojām arī pirtiņu, kā pie īstiem latviešiem, lai var gariņu uzmest – un tur viss smaržo pēc bērzu slotiņām. Tika izveidota arī sava piemājas siltumnīca – noraut ekoloģisku, paša audzētu tomātu ir īpaša sajūta. Un patīkami, ka dobes ierīkotas tā, ka ir par ko priecāties visu cauru gadu – arī ziemā!

Ainavu arhitektūra, kas nevienu neatstāj vienaldzīgu

Frančesko Bartomoleo Rastrelli, Rundāles pils arhitekts, projektējis franču stila pils dārzu. Viņš radījis 10 hektāru plašu dabas mākslas paraugu, kurš ir viens no ievērojamākajiem Baltijā. Ilgu laiku tas nezaudēja Rastrelli veidoto plānojumu, dārzs ticis atjaunots pēc sākotnējām tradīcijām. Franču stila dārza stādījumu kompozīcija simbolizē mākslas uzvaru pār dabu. Ainavas arhitektūra ir kā mākslas darbs, kura iedvesmas avots ir dabas skaistums.

Mūsdienās reti tiek veikti tik vērienīgi ainavu arhitektūras projekti, jo mūsu laikmetam ir raksturīgas citas iezīmes un aktualitātes. Industriālajā laikmetā uzmanība jāpievērš racionālai ainavu iekļaušanai pilsētvidē, lai tās pildītu nepieciešamās funkcijas. Jebkuras ainavas veidošana iekļauj sevī arhitekta līdzdalību projektā, kura palīdz atrast vispiemērotāko risinājumu vides labiekārtošanai, lai tā saglabātu savu funkcionālo vērtību.

Arhitekta pakalpojumi pieejami arī gadījumos, ja nav jāveic milzīga apjoma projekti. Privātā dārza iekārtošana var būt ikviena sen nepiepildītais sapnis. Gala rezultāts var negaidīti pārsteigt un likt apbrīnot dabas dotās iespējas. Varbūt tu vēlies savam dārzam piešķirt Rundāles pils iespaidīgumu, bet varbūt tevi iedvesmo tādi projekti kā Gaudi Guelju parks? Lai kāda arī būtu ainava, kas liek tavai elpai aizrauties, ainavu arhitekts var palīdzēt šo ieceri iemiesot arī tavā piemājas pagalmā. Par iedvesmu mūsu dārza dizainam, piemēram, kalpoja Spānijas neskartās salas Islas Cies – salu grupas dabas parks Atlantijas okeānā netālu no Galīcijas, kuru nav ietekmējusi cilvēka darbība – īsta savvaļa!

Leave your comment