Zemledus niršana

Zemledus niršanaPats svarīgākais fakts par Baikālu, kurš tūristiem jāpatur prātā: ezera ūdens nekad nav siltāks par +4°C. Dažās vietās Baikāla dziļums sasniedz 1600 m. Vidējais dziļums – puskilometrs. Baikāla simbols – slavenā zivs omulis – tiek zvejota gan vasarā, gan ziemā ar tikliem, kurus iegremdē 200 m dziļumā.

Pat ja jūsu mērķis Baikālā nav makšķerēšana un jums ne pārāk patīk zivis, jūs nespēsit nenovērtēt vienu no daudzajiem vietējiem ēdieniem, kura sastāvā ir omulis. Neliela balta zivs ar līdzīgiem raksturojumiem kā jūras zivij (nav saldūdens zivīm raksturīgās piegaršas), ar minimālu asaku daudzumu un (kas ir pats svarīgākais) vienmēr vissvaigākajā iespējamā veidā tiek gatavota šajās vietās pa­matā piecos veidos: omulis var būt mazsālīts, kūpināts, cepts, pildīts vai cepts uz grila.

Omuļa makšķerēšanai vasarā labāk piemērota Mazā jūra (Baikāla ezera daļa): ar lid­mašīnu var aizlidot līdz Irkutskai, no turienes aizbraukt uz Listvjanku un tālāk doties uz ziemeļiem. Pēc 300 km jūs nonāksit pie Oļhonas salas, kur pūš negantākie vēji šajā apkaimē. Pirms sāk omuļa medības ar zemledus makšķeri dzi- iiem ūdeņiem, ir jāsagatavo atbilstoša vieta. Šāda vieta ir uz divus metrus biezā caurspīdīgā ledus uzstādīta telts ar krāsni tās iekšpusē un vairākiem ledū izurbtiem caurumiem. Tā saucas Kamčatka. Un šo Kamčatku nepiecie­šams bormašēt.

Ir vērts ari pieminēt unikālo Baikā- la ezera dabu. Tajā dzīvo 54 endēmis­kas sugas – organismi, kuri nekur citur pasaulē nav sastopami. Sīkie vēžveidī­gie kalpo par vislabāko ēsmu omulim un izskatās kā no citas planētas: ar dzelkšņiem, zobiem, sačokurojušies, neglīti. Bormašēt Kamčatku nozīmē dāsni bērt omuļiem pa caurumiem ledū ēsmu.

Omuļi pievilina svaigi saldētie bormaši, un tas paceļas no 200 metru dziļuma, kurā tas parasti mīt, un ar lielāko prieku ķeras uz pie tieva mietiņa piestiprinātajiem spīdīgajiem āķīšiem. Ja gadījumā omulis neķeras, var pamakšķerēt svītrainos asarīšus, bet omuļus labākajai zupai pasaulē paprasīt burjatu zvejniekiem, kuri tos ķer ar tikliem.

Labākā zivju zupa pasaulē tiek pa­gatavota šādi: no zvīņām attīrītus 5-6 omuļus ieliek seklā paplātē, aplej ar nedaudz auksta ūdens, pieliek šķipsnu sāls un pāris lauru lapu. Paplāti liek uz gāzes plīts, ar kādu ir aprīkota katra Kamčatka, un vāra zivi 10-15 minūtes. Ķidāt vai attīrīt no asakām nav nepie­ciešams.

5 lietas, kas noteikti jāizdara pie Baikāla ziemā:

  • Jāapmeklē Pajūgu sporta centrs, kas atro­das Brauciens suņu pajūgā ir ideāls pasākums stresa likvidēšanai.
  • Jāpabraukā ar sniega motociklu gar Baikāla krastiem un pa pauguraino piekrastes taigu. Jebkurā viesnīcā jums pastāstīs, kur un pie kā var iznomāt snie­ga motociklu vai kvadraciklu.
  • Jāapmeklē ledus pirts Baikalskas pilsē­tā, lai piedzīvotu kosmiskas izjūtas.
  • Jāizmēģina sānslīde uz ledus: labi sagatavoti apvidus automobiļi griežas kā uzvelkamas rotaļlietas. Nav obligāti pašam jāsēžas pie stūres – pat iespaidu kā pasažierim pietiks ilgam laikam.
  • Jāizbauda sērūdeņraža vanna Hakusi ūdensdziedinātavā.

Ko labāk nedarīt pie Baikāla ezera:

  • Patstāvīgi šķērsot ezeru ar auto. Ar sniegu aizbērtās vaļējās plaisas ledū ir torosi (ledus atlūzu krāvumi) – pastāvīgs drauds uz Baikāla ziemā. Te regulāri no­slīkst apvidus automobiļi, bet drosmīgie burjati nolauž durvis saviem žigulīšiem, lai varētu ātri izlēkt no auto, ja priekšējie riteņi sāk ripot zem ūdens.
  • Ķert vairāk zivju, nekā vajadzīgs vienām pusdienām. Kūpinājumus un delikateses labāk nopirkt no vietējiem iedzīvotājiem pirms došanās prom.
  • Vienatnē braukt ar sniega motociklu mežā. Baikāla apkārtne ir maz apdzīvota, klimats bargs, un jebkāda veida neapdo­mīga rīcība var maksāt dārgi.

Leave your comment